Ekonomi

Siz de Devletten Paralarınızı Almayı Unutmuş Olabilirsiniz! Devlet Vatandaşa Ne Gibi Yardımlar Yapıyor?

Günümüzde milyonlarca vatandaş, devlet tarafından yatırılan yardım ödemeleri hakkında bilgi sahibi olmadığı için SGK’ da duran paralarından habersiz. Peki devletin sağladığı karşılıksız, geri ödemesiz yardım ödemeleri neler? 

Devlet, belirli durum ve hal içerisindeki vatandaşlara geri ödemesiz ve karşılıksız olmak suretiyle yardım yapıyor. Bu kapsamda hastalara, yaşlılara, muhtaç ailelere, kadınlara, erkeklere, çalışmayanlara, çalışanlara destek ödemeleri yapılırken, bu ödemelerde  bazı başvuru şartları esasına göre yapılıyor. Devlet, bazı ödemelerde vatandaşlardan hiç bir koşul talep etmiyor. Devlet yardımlarını çoğunlukla SGK üzerinden yapıyor. İşte detaylar…

DEVLET TARAFINDAN SAĞLANAN DESTEK ÖDEMELERİ NELER?

Devlet, vatandaşa desteği Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden veriyor. Bazı destekler ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bazı destekler ise İŞKUR tarafından sağlanıyor. Peki devlet tarafından yapılan ve vatandaş tarafından neredeyse hiç bilinmeyen destekler neler?

1-) Cenaze Yardım Ödemesi

Bu destek SGK tarafından sağlanıyor. Ödeme, SGK primi ödemiş sigortalının bir yakını vefat ettiğinde sağlanıyor. Cenaze yardımı ödemesi vefat eden eşine ve çocuklarına yapılıyor. Eğer eşi ve çocukları yoksa diğer birinci dereceden akrabaları alabiliyor. Bu ödemeler için SGK’ya başvuru yapılması gerekiyor.

2-) Doğum Parası Ödemesi

Devlet doğum yapan annelere doğum yardım parası ödemesi yapıyor. Buradaki en büyük etken Mayıs 2015 tarihi. Bu tarihten sonra çocuk sahibi olmuş annelere çocuk sayısına göre yardım ödemesi sağlanır. Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL doğum parası ödenir.

3-) Yol Yardımı Ödemesi

Yol yardımı ödemesi sağlık alanıyla ilgili sağlanan bir destektir. Bu destek ile sigortalı bir vatandaşın organ nakli, kanser tedavisi, acil gibi haller veya zorunlu bir nedenden dolayı yerleşim yeri dışında başka bir hastaneye sevki gerekiyorsa SGK yol yardımı ödemesi yapıyor. Bu ödemeler hak sahibinin kendisine, eşine veya birinci derecek diğer akrabalarına yapılır. 

4-) Kreş Yardımı Ödemesi

Yeni başlayan bu destek ile çalışma hayatında yer alan kadınlara kreş desteği sağlanıyor. 0-60 ay arası çocuğu bulunan kadınlara 24 ay boyunca aylık 650 TL ödeme yapılacak. Bu ödemeler için çocukların kreşe veya bakımevine gidiyor olması gerkiyor. 

5-) İş Görememezlik Ödemesi

Çalışma hayatında yer alan vatandaşlara yapılan bu ödeme SGK ile sağlanıyor. Bu ödeme çalışan vatandaşlar mesleki hastalıklara yakalandıklarında, iş kazası geçirdiklerinde yada çalışamayacak durumda olduklarında heyetten sağlık raporu almaları koşulu ile veriliyor. Ödemelere başvurular SGK ile yapılıyor. 

6-) Süt Parası Ödemesi

Annelere karşılıksız sağlanan desteklerden birisi de emzirme parası olarak da bilinen süt parası ödemesi. Bu ödemeler 178 TL olarak annelere yapılıyor. Annelerin banka hesabı yoksa ödemeler babanın hesabına yatırılıyor. 

7-) Eğitim Desteği

Aile Bakanlığı ile AB Delagasyonu tarafından verilen destek ile kadınlara tek seferlik 650 TL destek ödemesi veriliyor. Bu ödemelere başvurular SGK Kurumsal Çocuk Bakımı web sayfası üzerinden yapılıyor.

8-) Bakıcı Ödemesi

Devlet çalışma hayatı içerisinde yer alan ve 2 ile 5 yaş arasında çocuğunu kreşe gönderen annelere bakıcı desteği ödemesi yapıyor. 

9-) Çeyiz Destek Ödemesi

Devlet evlenmek üzere olan genç kızlara çeyiz yardımı ödemesi yapar. Bu ödeme annesinden veya babasından yetim maaşı alan kızlara yapılır. Ödeme tutarı genç kızlara ödenen 24 maaş tutarında olup bu desteği almak için SGK’ya yazılı başvuru yapmak gerekiyor. 

10-) Doğum İzni Ödemesi

Özel sektör veya kamuda çalışan annelere doğum izni yardımı yapılır. Çalışan annelere sağlanan bu ödeme doğumdan önce ve sonraki süreçte izin kullanan ve çalışamayan annelere verilir. Bu ödeme için asgari ücretli bir çalışan için yani en düşük ödeme 6 bin 367 TL

11-) Emekli Olamayanlara Toplu Prim Ödemesi

Emekli olmak için yıllarca prim ödemiş vatandaşlar çeşitli nedenlerden dolayı emekli olamazlarsa SGK’dan ödemiş oldukları primleri geri isteme haklarına sahipler. Ancak bu ödemeyi alabilmek için sağlanması gereken prim ve gün koşulları bulunuyor. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir