Ekonomi

Sizin de Çift Maaş Alma Hakkınız Var! Çift Maaş Nasıl Alabilirsiniz? Başvuru Nasıl Yapılır?

Vatandaşın gündeminde şu sıralar emekli olabilme, EYT, asgari ücret gibi konuların yanısıra ‘Çift Maaş Alabilme Hakkı‘ da sıklıkla araştırılan bir konu haline geldi. Gündemi yakından takip eden vatandaşlar çift maaş alabilmek için, ‘Nereye başvuru yapılmalı? Başvuru şartları neler? Kimler başvuru yapabilir?’ gibi soruların cevabını arıyor.

Çift maaş sadece emekliye sağlanan bir hak değil. Bu haktan yetimler olmak üzere dul bireyler de faydalanabiliyor ve dul kavramı sıklıkla kadınlar için kullanılsa da, bu kavram erkekleri de kapsıyor. Çoğu vatandaş, aldığı maaşın kesilebileceği endişesiyle yada bilmediği için ikinci hatta üçüncü maaş hakkı olduğunu bilmiyor, araştırmıyor.

Çift Maaş Hakkı Ne Gibi Durumlarda Alınır?

Emekli birey, SSK, Bağkur, Emekli Sandığı farketmeksizin vefat eden eşinden dul aylığı yani ikinci bir maaş alabiliyor. Vefat eden eş SSK veya Bağkurlu ise dul emekli eş, maaşın yüzde 50’sini, eş Emekli Sandığı’na tabi (memur) ise maaşın yüzde 75’ini alıyor.

Emekli kadınlar bazı durumlara tabi tutularak üç farklı emekli maaşı alma hakkına da sahip olabiliyor. Örnek olarak bir kadın, kendi çalışmasından dolayı SSK emeklisi olarak maaş alırken, vefat eden Bağkur emeklisi kocasının vefatından sonra dul aylığı alıp, Emekli Sandığı’ndan emekli babasının vefatından sonra yetim aylığı da alabiliyor. Yani üç maaşa da hak kazanmış oluyor.

BAŞVURU GEREKLİ OLUYOR

Eşini kaybeden bir kişinin dul aylığı alabilmesi, başka bir evlilik yapana ya da ölene kadar devam eder. Baba veya annesini kaybeden bir erkek, 18 yaşına kadar kesintisiz, öğrenciliği devam ederse 25 yaşına kadar kesintisiz yetim aylığı almaya hak kazanır.

Eğer erkek çocuğunun çalışmasına engel olacak bir malül durumu mevcut ise o zaman yaşına bakılmaksızın ömür boyu yetim aylığı alabilir. Baba veya annesini kaybeden bir kız çocuğu,evlenene kadar ve sigortalı bir işe girene kadar yaşı ne olursa olsun ömür boyu yetim aylığı alır.

Kız çocuğu, evlenirse ya da bir işe girerse aylık kesilir. Boşandığında ya da işten ayrıldığında aylık yeniden kendisine bağlanır.

Hiçbir geliri, mal varlığı bulunmayan ve sigortalının ölmeden önce bakmakla yükümlü olduğu 65 yaş üzeri anne ve babası, ölüm aylığı adı altında maaşa bağlanabilir.

Dul ve yetim aylığı alabilmek için resmi talepte bulunulması şart.

Bunun için ölüm aylığı talep belgesi il ve ilçelerde bulunan sigorta müdürlüklerine teslim edilmeli.

Dul ve yetim aylığı ödemeleri sigortalının ölüm tarihini izleyen ilk aybaşında ödenmeye başlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir