Ekonomi

Solucan Gübresi KOSGEB Desteği 2019

Özellikle ziraat ve çiftçilikle uğraşan genç girişimciler solucan gübresi üretmek için KOSGEB desteği nasıl alınır merak ediyor.

Solucan gübresi özellikle son yıllarda Avrupa ülkelerinde yaygınlaşıp ülkemize de yayılan bir girişimcilik türü. Bilhassa organik tarımın yaygınlaşması ve tüketiciler tarafından organik ürünlerin daha fazla tüketilmeye başlanması ile organik tarım faaliyetlerinde kullanılan bir gübre türü olan solucan gübresine olan ihtiyaç da arttı. Bu sebeple de solucan gübresi üretimi bilhassa tarımsal üretim bölgelerinde bir sektör haline geldi.

Küçücük bir kutunun içinde üretimine başlayıp çok daha geniş ve büyük tesislerde üretimine devam edilebilen solucan gübresi özellikle düşük başlangıç maliyetleri ve kolay işe başlama süreçleri sebebiyle birçok genç girişimci tarafından çok sık tercih ediliyor. Başlangıç maliyetleri he ne kadar çok düşük olsa da daha sonrasında işi büyütebilmek ve ticari anlamda daha fazla kazanç sağlayabilmek için belli bir miktarda tesisleşmeye ihtiyaç duyuluyor. Bu nokta da ise solucan gübresi üretecek girişimcilerin yardımına bazı devlet destekleri yetişiyor. Bunların başında ise KOSGEB’in verdiği girişimci destekleri yer alıyor.

Solucan Gübresi KOSGEB Desteği Kimler Alabilir

Esas olarak solucan gübresi desteği ile diğer tip organik gübre desteği arasında bir fark yok. KOSGEB genç veya yeni girişimcilere 150.000 TL ye kadar girişimcilik desteği vermekte. Bu desteklerden KOSGEB’in ilan etmiş olduğu listede yer alan alanlarda faaliyet göstermek isteyen girişimciler faydalanabiliyor. Listeye baktığımızda solucan gübresi yetiştiriciliği de KOSGEB tarafından destek kapsamına alınmış. Ancak burada unutulmaması gereken KOSGEB’in destek vermek için iyi bir proje hazırlanması ve KOSGEB’in verdiği girişimcilik eğitimlerini tamamlamış olmayı şart olarak koştuğu.

Solucan Gübresi KOSGEB Desteği Kapsamı Nedir?

Solucan gübresi devlet desteği 2019 yılında KOSGEB tarafından 150.000 TL olarak belirlenmiş durumda. Bu 150.000 TL nin genellikle 50.000 TL si hibe şeklinde 100.000 TL si ise faizsiz kredi şeklinde veriliyor. Ancak burada unutulmaması gereken bu rakamların desteğin üst sınırı olduğu ve sunulan projeye göre verilecek destek miktarının en fazla 150.000 TL ile sınırlı olmak üzere KOSGEB tarafından belirleneceği.

Kamuilanlari.com Özel İçerik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.