Ekonomi

SON DAKİKA..! Volkswagen Türkiye’de Fabrika Kurma Kararını Erteledi İddiası

Dünyaca ünlü otomobil devi Volkswagen geçtiğimiz dönemlerde almış olduğu bir karar ile Türkiye’de fabrika kuracağını duyurmuştu. 

Manisa’da kurulacak olan fabrika ile 4 bin kişinin istihdam edileceği bildirilmişti. Ancak Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt konuya ilişkin yapmış olduğu haberinde Volkswagen’in bu kararını ertelediğini duyurdu.

VOLKSWAGEN TÜRKİYE’DE FABRİKA KURMA KARARINI ERTELEDİ

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Almanya’nın önde gelen ekonomi gazetelerinden Handelsblatt, otomotiv devi Volkswagen’ın (VW) yeni fabrikasını Türkiye’de kurma kararın ertelediğini yazdı. Söz konusu haberde Volkswagen tarafından alınan kararın Türkiye tarafından Kuzey Suriye’de yürütülen askeri operasyondan kaynaklandığı ifade edildi. 

Gazetenin, şirketin yönetim kurulu ve teftiş kurulundan kaynaklara dayandırdığı haberde, daha düşük maliyet, daha fazla ciro imkanı gibi nedenlerden dolayı iki kurulda da Türkiye seçeneğinin öne çıktığı, ancak Suriye’nin kuzeydoğusunda başlatılan askeri harekatın durumu tamamen değiştirdiği ifade edildi. Şirketin Kuzey Suriye’de devam operasyonlar ve oluşan ortam dolayısıyla Türkiye için oylama yapılmayacağı ifade edildi. 

Gazete, yeni fabrika için bir milyar euroyu aşkın yatırım planlayan şirketin, koşulların kestirilememesinden ve imaj kaybından çekindiği değerlendirmesinde bulundu. Ayrıca haberde Volkswagen’in ekonomik açıdan Passat ve Superb modellerinin üretimi için Türkiye’de karar kılındığını ve şirketin bu karardan dönmek istemediğini de ekledi. Gazete kaynaklarından elde bilgilerde abrika için yer seçiminde değişiklik beklemediklerini de aktardılar. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir