Ekonomi

SSK Bağ-kur Primi Olmayan Vatandaşlara Devletten 1913 TL Maaş Ödemesi

Devlet tarafından sağlanan destekleri ve yardımları Kamu İlanları olarak siz okuyucularımıza düzenli olarak aktarıyoruz. 

Devletin karşılıksız olarak yaptığı bu desteklerin bazıları koşulsuz olarak verilirken bazı destekler için vatandaşların içinde bulundukları durumlar gözetiliyor. 

Devlet tarafından sağlanan bu desteklerden bir tanesi de yaşlılık maaşı. Peki kim yaşlılık maaşını kimler alabilir? Başvurular nereye yapılır? Ödeme tutarı ve süreci ne kadardır? Kamuilanlari.com olarak bu soruların yanıtlarını sizlere aşağıda aktarıyoruz. 

SOSYAL GÜVENCESİ OLMAYAN YAŞLILARA MAAŞ

Devlet emekli olamayan ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara önemli desteklerden sağlıyor. Bu desteklerin en önemlilerinden bir tanesi de 65 yaş ve üzerindeki kadın ve erkeklere sağlanan yaşlılık maaşı. SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı primi olmayan vatandaşlara sağlanan bu destek ödemesi 3 aylık süreçlerde 1913 TL olarak yapılıyor.

Yaşlılık maaşı için başvuruda bulunacak vatandaşların sağlamaları gereken ilk koşul yaş şartı. Vatandaşların 65 yaşını doldurmuş olmaları gerekiyor. Yaş şartını sağlayan vatandaşların sağlamaları gereken bir diğer koşul gelir şartı. Yaşlı vatandaşın kendisinin ve eşinin aylık ortalama geliri asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden daha az ise yani 609 TL’den düşük olması. Bu şartları sağlayan vatandaşlara ödemeler 3 aylık sürelerle toplu yapılır. 

Bu yardım başvurular yaşamakta olduğunuz il ve ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılabilir.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir