Ekonomi

SSK Emeklilerinin Maaşlarına Temmuz’da 323 TL Zam

Memur ve emekli vatandaşlar için yeni yılın ikinci zammına az bir süre kaldı. Ocak ayında maaşlara yansıtılan enflasyon zammının ardından 2019 yılı Temmuz ayı enflasyon zammı beklenmeye başlandı.

Son olarak açıklanan enflasyon rakamları ve Merkez Bankası Enflasyon Raporunun ardından konuya dair yeni değerlendirmeler geldi. 

Enflasyon raporu doğrultusunda yapılan değerlendirmelere göre emekli maaşlarına yapılması muhtemel zam oranlarını sizlerle paylaşıyoruz.

EMEKLİ MAAŞLARINA ZAM

Bilindiği üzere Nisan ayı enflasyon rakamları 3 Mayıs tarihi itibariyle açıklanacak. Nisan ayı içinde rakamların netlik kazanmasıyla, enflasyon zammı için gerekli olan 6 aylık verilerden 4 ayın ki belli olmuş olacak. Bu sayede enflasyon zam oranları da daha tahmin edilebilir hale gelecek.

Bu çerçevede söz konusu veriler açıklanmadan önce Merkez Bankası’nın ekonomistlerle yaptığı son beklenti anketi ise zam oranına ilişkin değerlendirme yapılmasına imkan sağlıyor.

Bu verilere göre oluşan beklentilerde, Ocak-Haziran enflasyonu yani SSK emeklileri ve Bağ-Kur emeklileri için Temmuz zammı yüzde 6 olacak. Eğer emekli maaşlarına yüzde 6 zam yapılırsa SSK emeklileri için maaşlarında 67 TL ile 323 TL arasında değişen tutarda artış olacak. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir