Ekonomi

Tarihin En Düşük Faizli kredisi Asgari Ücretliye! Asgari Ücretlinin Konut Kredi Faiz Oranı Ne Olacak?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak  Samsun’da iş dünyası ile buluşma toplantısında yaptığı konuşmada, “Asgari ücretli, dar gelirli vatandaşlarımızı ev sahibi yapacak bir modelin finansman altyapısını tamamladık. 20 yıl vadeyle ve bugüne kadar Türkiye’de uygulanmış tarihin en düşük faiz oranı ile kira hatta kiradan daha ucuz bir maliyetle bu gelir grubundaki vatandaşlarımızı ev sahibi yapacak finansal altyapıyı tamamladık.” dedi.

.Toplantıda, dar gelirli ve asgari ücretli vatandaşlara “konut” müjdesi veren Bakan Albayrak, bugüne kadar Türkiye’de uygulanmış tarihin en düşük faiz oranını uygulayacaklarını ve her yıl en az 100 bin vatandaşı ev sahibi yapacaklarını vurguladı.

“Asgari ücretli, dar gelirli vatandaşlarımızı ev sahibi yapacak bir modelin finansman altyapısını tamamladık. 20 yıl vadeyle ve bugüne kadar Türkiye’de uygulanmış tarihin en düşük faiz oranı ile kira hatta kiradan daha ucuz bir maliyetle bu gelir grubundaki vatandaşlarımızı ev sahibi yapacak finansal altyapıyı tamamladık.” diyen Bakan Albayrak, TOKİ’nin de içinde yer alacağı modelin, evlerin modelleri, şehirleri, uygulama şartları gibi tüm ayrıntılarını, bu ay bitmeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde özel bir programla vatandaşlara anlatacaklarını duyurdu.

.Bakan Albayrak, söz konusu modelin diğer sektörlere önemli katkıları olacağına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Sosyal adalet noktasında, sektörler, yan sektörler, iktisadi faaliyetlerin güçlendirilmesi noktasında bu önemli adımı inşallah başlatıyoruz. Bunlar tabii başlangıç, inşallah çok daha güçlü adımlarla çok daha güzel müjdeleri önümüzdeki dönemde anons edeceğiz. Doğrudan sanayicimizi, esnafımızı desteklemek amacıyla kamu bankalarımız başta olmak üzere, farklı diğer bankalarımızın da desteğiyle devreye aldığımız kredileri, hepsini inşallah önümüzdeki süreçte daha da güçlendirerek devam ettireceğiz.” dedi.

BAKAN ALBAYRAK: TARİHİN EN DÜŞÜK FAİZİ

Bakan Berat Albayrak bugün dar gelirliler için ev müjdesi verdi. Bakan Berat Albayrak: ”Asgari ücretle, dar gelirli vatandaşları ev sahibi yapacak bir modelin finansman alt yapısını hazırladık. Tarihin en düşük faiziyle 20 yıl vadeli olacak ve TOKİ’nin de içinde yer alacağı, her yıl en az 100 bin vatandaşımızı ev sahibi yapacak modeli bu ay bitmeden özel bir programla anlatacağız” şeklinde konuştu.

ŞU ANKİ KOŞULLARDA ASGARİ ÜCRETLİ NE KADAR KREDİ ÇEKEBİLİYOR?

Asgari ücretle çalışan kişiler mevcut koşullarda ülkemizde konut kredisi almak istediğinde maaşlarının %70’ine kadar taksit ödemesi yapabilmektedir. Verilecek kredi miktarı ve vade hesabı da bu şekilde yapılmaktadır.

Eğer ilk defa kredi çekecekse vatandaş  uzun vadelerde kredi alması banka tarafından daha iyi olacaktır. Buna göre 2.020 TL asgari ücret alan bir çalışan konut kredisi için aylık en fazla 1.414 TL taksit ödemesi yapabilmektedir.

Bankadan bankaya değişen faiz oranları ve kredi vadesi değişiklik gösterdiğinden toplam kredi miktarını hesaplamak mümkün değildir.

Diğer yandan her ne kadar asgari ücretin %70’i kadar taksit ödemesi yapılabilse de kalan miktarla bir ay boyunca geçinmek mümkün olmayabilir. Bu nedenle bankalar çok daha düşük taksit ödemelerini tercih etmektedir. Çoğu banka Asgari ücretin yarısı kadar taksit ödemesi hesaplamaktadır. Bu da 1.010 TL aylık ödeme anlamına gelmektedir.

Eğer eşiniz de asgari ücretle çalışıyorsa ve tek gelir kaynağı siz değilseniz 100.000 TL’ye kadar konut kredisi çekmeniz mümkün olabilir. Diğer yandan tek başınıza 60.000 TL’ye kadar kredi çekebilirsiniz.

Ancak bu rakamlar bankadan bankaya göre değişiklik gösterebilir. Daha yüksek miktarlarda kredi çekmek istiyorsanız banka sizden kefil veya ek teminat göstermenizi isteyebilir.

Bakan Albayrak’ın bahsettiği yirmi yıllık yani 240 aylık kredilerde AGİ ücretlilerine nasıl kolaylıklar sağlanacağına yönelik hesaplamalar henüz açıklanmadı.

Ancak mevcut durumda en düşük konut kredisi hangi bankada sorusuna yanıtı şu şekilde vermek mümkün:

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimi sonrasında gözler Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, İş Bankası ve Yapıkredi gibi büyük bankalara çevrildi. Bu bağlamda 0,78 ve 0,79 faiz oranları vatandaşların umudunu arttırıyor. Özel bankalar arasında en düşük konut kredisi faiz oranı 1.17 ile Akbank ve Türkiye İş Bankası tarafından uygulanıyor.

.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir