Ekonomi

Taşeron İşçi Maaşları İçin Zam Örnekleri: Yüzde 46, 635 TL ve Enflasyon Oranında

Kamu kurumları ile belediyelerde çalışan taşeron işçilerin zam konusu halen sürüncemede kalan konular arasında bulunuyor.

Bu konuda zam kararının kurumların inisiyatifinde olduğunun açıklanmasıyla bazı kurumlar işçi maaşlarına belirli oranlarda zam yapmışlardı. Özellikle belediyelerde çalışan işçiler için yapılan bu zam oranları kamu kurumlarında çalışan işçiler için geçerli olmamıştı. 

Kadrolu taşeron işçilerin toplam sayısına bakıldığında zam alan işçi sayısının çok az bir oranda kalmıştı. Peki bu döneme kadar yapılan zam oranları ne oldu, diğer kurumlarda çalışan işçilere zam yapılması gündemde mi? İşte o soruların yanıtları.

TAŞERON İŞÇİ MAAŞLARINA  ZAM KONUSU

31 Mart tarihinden önce belediyelerde çalışan işçilere önemli oranlarda zam yapıldı. Bu kapsamda bu süreçte İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan işçilere yüzde 26 oranında zam yapılırken bazı belediyeler işçi maaşlarına direkt olarak 635 TL zam yapıldığını kamuoyuna duyurmuşlardı. 

Bu zamlara ek olarak ise Ankara ANFA bünyesindeki taşeron işçilerin maaşlarını, kadrolu kamu işçisi maaşlarına eşitlediğini ilan etmişti. Yozgat Sorgun Belediyesi’de işçi maaşlarına yüzde 46 oranında zam yapma kararı almıştı. 

DİĞER KURUMLAR İÇİN ZAM GÜNDEMDE Mİ?

Zam alamayan belediyeler ve kamu kurumlarında çalışan işçiler için genel bir adım mevcut değil. Bu konuda işçi sendikaları belediyelerle görüşerek Toplu İş Sözleşmeli imzalamayı ve zam almaya gayret gösteriyorlar. Kamu kurumlarında ise zam konusu daha arka planda. Zira Hak İş Başkanı Mahmut Arslan yapmış olduğu son açıklamasında taşeron işçi zammı için kamu kurumları ile gelişme sağlanamadığını açıkladı.

Kamuilanlari.com – ÖZEL Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir