Ekonomi

Taşeron İşçi Maaşlarına Enflasyon Oranında, Yüzde 26 ve Yüzde 45 Zam Örnekleri

Taşeron işçilerin maaşlarına zam yapılıp yapılmaması konusunda önemli gelişmeler yaşanmıştı. 

Kurumlar bu konuda atmış oldukları adımlar ile bünyelerinde çalışan işçilerin mağdur olmalarını engellemişti. Ancak bu durum sadece bazı kurumlarca yapıldı. Büyük bir çoğunluk ise taşeron işçilerin maaşlarına zam yapılması konusunda adım atmadı. 

Özellikle bazı belediyeler, belediye iştirakleri ve mahalli kurumlarda çalışan taşeron işçilere önemli oranlarda yapıldı. 

YÜZDE 45 ORANINA KADAR ZAM KARARI ALINDI

Önemli büyükşehir belediye başkanlıklarının yanı sıra Ankara’da faaaliyet gösteren belediye iştiraki, Kocaeli’de faaliyet gösteren belediye iştiraklerine zam konusunda çok önemli sözleşmelere imza atıldı. 

Bu imzalardan bazıları kurum bünyesinde bulunan tüm işçilerin kadrolu kamu işçisi statüsüne geçirilmesi ve maaşların aynı düzeyde olması. Yine Kocaeli’de bir belediye iştiraki tarafından alınan kararla işçilere ilk yıl yüzde 45 zam, bir maaş ikramiye ve yakacak, eğitim yardımı gibi olanaklar sunulmuştu. 

Kurumlar Adım Atmadı

Belediye Başkanlıkları ve iştirakleri tarafından atılan bu adımları, kamu kurumları atmadı. Çok sayıda kamu kurumu yüzde 4’lük zam oranına ek zam yapmadı. Bu yüzden bazı işlerin maaşları asgari ücretin altında kaldı. Bu konuda Çalışma Bakanlığı düzenlemesi ile bu maaşlar asgari ücrete eşitlendi. 

Bu tür kurumlarda çalışan işçiler yukarıda ki örneklerde olduğu gibi maaşlarına yapılması ve TİS imzalanması konusunda beklenti içerisindeler. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir