Ekonomi

Taşeron İşçiler İçin Kıdem Tazminatı Kırmızı ve En Kalın Çizgidir

Çalışma hayatı içerisinde yer alan işçilerin geleceğini en merak ettiği konuların başında gelen Kıdem Tazminatı geliyor. Kıdem Tazminatında düzenleme yapılacak olması işçi sendikalarını da hareket geçirdi. 

Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci’de kıdem tazminatında yapılması gündemde olan düzenlemelere dair açıklamalarda bulundu. 

KIDEM TAZMİNATI İŞÇİNİN GELECEĞİNİN TEMİNATIDIR

Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci Hak-İş Konfederasyonuna bağlı Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci son dönemlerde gündemde olan kıdem tazminatı hususunda yazılı bir açıklamada bulundu. Yunus Değirmenci açıklamasının başında kıdem tazminatının işçinin teminatı olduğu vurgusunda bulundu ve bu konuda bir değişiklik yapılacaksa bu işin merkezinde işverenin değil işçinin olması gerektini söyledi.

Bu kapsamda yeni ekonomi paketinde yer alan kıdem tazminatı düzenlemesinin çalışanların taleplerini karşılamadığını ifade eden Yunus Değirmeci, kıdem tazminatının işçinin kırmızı ve en kalın çizgisi olduğunu söyledi.

”Kıdem tazminatını geriye götürecek hiçbir adımın yanında yer almayacağımızı ve bu konuda işçi aleyhine olacak her türlü girişimin karşısında cesaretle mücadele vereceğimizi, başta üyelerimiz olmak üzere tüm emek dünyasının ve diğer tüm tarafların bilmesini istiyorum.”

Çalışanların Yüzde 85’i Kıdem Tazminatını Alamıyor

Yunus Değirmenci konuşmasının sonunda ayrıca kıdem tazminatı konusunda çalışanların yüzde 85’inin kıdem tazminatını alamadığını belirtti. İşçi ve işveren arasında açılan davaların yüzde 70’inin kıdem tazminatı konusunda açıldığı bilgisini verdi. 

”Sadece yüzde 15’lik bir kesimin kıdem tazminatı alabildiği bir sistemi savunmak, işçilere, emekçilere yapılabilecek en büyük kötülük olacaktır. Hal böyle iken, kazanımlarımızdan bir adım dahi geri atmadan, kıdem tazminatında bir reformun hayata geçirilmesi artık bir gereklilik haline gelmiştir.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir