Ekonomi

Taşeron İşçiler için Temmuz Öncesi TİS ve Asgari Ücret Zammı Gelir Mi?

Taşeron işçilerin maaşlarına yapılması gündemde olan zam konusu yılın ortasına geldiğimiz şu günlerde halan bir sonuca bağlanmadı. 

Yüzde 4’lük toplu sözleşme zammı ile yılın ilk altı ayını geçiren taşeron işçiler gözünü Temmuz ayına dikmiş olsalarda, bu süreçten önce bir ek zam olur mu beklentisi içerisindeler. 

Özellikle belediyelerde çalışan taşeron işçiler adına atılan adımlar sonrası umutlanan işçiler, belediyelerin yaptığı zam oranlarını örnek göstererek kendi kurumlarının da bu doğrultuda karar almasını talep ediyorlar. 

TAŞERON İŞÇİLERE HAZİRAN ZAM MI YAPILIR MI?

Kamu kurumlarında ve belediye bünyesinde çalışan işçilerden bazılarına zam yapıldı. Bazı büyükşehir belediyeleri, Ankara’da faaliyet gösteren ve büyükşehir belediyesine bağlı faaliyet gösteren ANFA Genel Müdürlüğü, belediye iştirakleri önemli oranlarda zam anlaşmaları imzaladılar. 

İmzalanan zam anlaşmalarında en dikkat çekici rakamlar ise yüzde 46 oranında zam, asgari ücret oranında zam, yüzde 26 oranında zam ve 635 TL direkt zam oldu. Bunların yanında bazı iştirakler taşeron işçilerin maaşlarını kadrolu kamu işçileri ile aynı seviyeye yükselttiler. 

Bunların yanında merak edilen konu ise zam konusunda sessiz kalan kamu kurumlarının bu konuda herhangi bir adım atıp atmayacağı noktasında. Bu sürecin bir süre daha uzayacağı öngörülüyor. Zam görüşmeleri için ise Ağustos’ta yapılacak toplu sözleşme süreci ön plana çıkıyor.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir