Ekonomi

Taşeron İşçilere Asgari Ücret Zammı Rafa Mı Kalktı?

Kamuda kadroya alınan taşeron işçiler için zam süreci belirsizliğini koruyor. Bu konuda halen yüzde 4 zam alan on binlerce taşeron işçisi, çalıştıkları kurumların bu konuda adım atmasını bekliyor. 

Kamuda çalışan taşeron işçller için hazırlanan mali ve sosyal haklar mevzuatına göre 2019 yılının Ocak ayında taşeron işçilere yüzde 4 zam yapıldı. 

Bu zam miktarı ile birlikte bazı taşeron işçilerin maaşları asgari ücretin bile altında kaldı. Bu durumda Çalışma Bakanlığı bir düzenleme ile bu işçilerin maaşlarının asgari ücret seviyesine çıkarmıştı. 

PEKİ ZAM NE ZAMAN?

Binlerce işçinin merak ettiği soru bu oldu. İşçiler maaşlarına zam yapılıp yapılmayacağını ve hükümetin bu konuda herhangi bir çalışması olup olmadığını merak ediyorlar. 

Özellikle bazı belediye başkanlıkları bünyelerinde çalışan taşeron işçiler için zam kararı almıştı. Bu belediyelerin kararları ise diğer belediyelere örnek oldu ve zam kararı alan birçok belediye oldu. Ancak kamu kurumlarında çalışan işçiler için inisiyatif kurumlara bırakıldı. 

Kurumların bu yönde bir karar almaması ise konunun belirsizliğini korumasıne neden oldu. Halen devam eden Toplu İş Sözleşmelerinde de ele alınan konuya dair ise somut bir gelişme yaşanmadı.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir