Ekonomi

Taşeron İşçilerin İşten Çıkartılma ve Maaş Korkusu Artıyor

taşerondan kadroya geçen bazı işçilerin , maaş zamlarında düşüler olduğu hatta çoğu işçinin işten çıkartılma korkusu yaşadığı ortaya çıktı.

İŞÇİLER ÇÖZÜM BEKLİYOR

696 sayılı KHK ile taşeron şirketlerden , beleidye şirketlerine geçen işçilerin son seçim sürecinden sonra maaş ve kadro sıkıntısı çektiği belirtildi. İşten çıkartılma korkusu yaşayan belediye şirketlerinde çalışan işçiler bu konuda çözüm bekliyorlar.

HER SEÇİM DÖNEMİ AYNI SORUN

Taşeron işçi olarak çalışırken belediye şirketlerine geçen işçiler, tam olarak gerçek kadro istiyorlar. Her seçim dönemi sonrası siyasi nedenlerle işten çıkartılmalar yaşanırken, hali hazırda görevde olan işçiler ise bunun korkusunu yaşıyor.

İŞTEN ÇIKARILMASALARDA TAYİN KORKUSU VAR

Bazı belediyeler ise işten çıkarma yapmadan, tayin yoluna başvurabiliyor. Uzmanlar bu durumda, haksız olduğunu düşündükleri tayin veya mobbing karşısında hukuk mücadelesi verilmesi gerektiğini söylüyorlar. Ama bunun öncesinde bağlı bulundukları idareye resmi bir dilekçe ile durumlarını anlatan bir başvuru yapmaları gerekiyor.

YAPILAN ZAMLAR GERİ ALINDI

Bunun en somut örneği Samsun’da yaşandı. Samsun Büyükşehir belediyesinin personeline yaptığı %17,65 zam, 31 Mart seçimleri sonrasında göreve yeni başkan gelince iptal edildi. Sendikaların tüm çabasına rağmen başkan iptalden vazgeçmedi.

ARTIK TAŞERON SORUNUNA ÇÖZÜM BULUNMALI

Sayıları 1 milyona ulaşan hatta aileleri ile 4 milyonu bulan bu işçiler için artık net ve kesin somut adımlar atılmalıdır.Artık Belediye işçisi adı altında kadro kalıcı hale gelmelidir. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir