Ekonomi

Taşeron İşçilerin Mali ve Sosyal Hakları: Enflasyon Zammı, Tediye Ödemesi, Bayram İkramiyesi

KHK kapsamında kadroya alınan taşeron işçilere sağlanan mali ve sosyal haklardan olan 3 konu başlığını haberimizde ele alıyoruz. 

Kadrolu taşeron işçilere mali hak olarak sağlanacak olan tediye ödemesi, bayram ikramiyesinin yanında enflasyon oranında zam oranında yaşanan son gelişmeler şu şekilde,

TAŞERON İŞÇİLERE TEDİYE VE BAYRAM İKRAMİYESİ ÖDEMESİ

Bilindiği üzere kadroya alınan taşeron işçilerin tamamına sağlanan mali hakların başında tediye ikramiyesi ödemeleri geldi. Bu ikramiye tüm işçilere sağlanıyor. 

Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı öncesi işçilerin hesaplarına yatırılan ikramiye tutarı ise 2019 yılı için 75 TL. Bu bayram ikramiyesinin ilk ise Ramazan Bayramı için Mayıs ayı sonunda yapılacak. 

Taşeron işçilerin bir bölümüne sağlanan mali haklardan bir tanesi ise tediye ikramiyesi ödemesi. Bu ikramiye ödemesi tüm taşeron taşeron işçilere verilmiyor. Belediyelerde çalışan işçiler gibi. Bu ikramiye tutarı kamuda çalışan işçinin maaş tutarına göre belirleniyor. 

İşçinin maaş oranına göre 52 gün olarak yapılan tediye ödemeleri ise yılda 4 taksit şeklinde işçilere veriliyor. İşçiler bu ödemelerin ilkini Ocak ayında aldılar. 4. taksit ödemesi ise Aralık ayında yapılacak. Tediye ödemesinin ikinci taksiti ise Mayıs ayında işçilerin hesaplarında olacak. Asgari ücretli bir işçiye tediye ödemesinin ikinci taksiti 824 TL olarak ödenecek.

ZAM KONUSU

Taşeron işçilerin maaşları için en büyük beklentisi ise zam konusunda geldi.Taşeron işçilere toplu sözleşme kapsamında yüzde 4 zam yapıldı. Ancak işçiler enflasyon oranında zam talep ediyorlar. Bunun için kurumların bir yükümlülüğü de bulunmuyor. Buna rağmen bazı kurumlar aldıkları kararlar ile enflasyon oranında zam yaptılar. Diğer işçiler de en kısa zamanda bu konuda somut adım atılmasını bekliyorlar. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir