Ekonomi

Taşeron İşçilerin Tediye İkramiye Ödemeleri ve Maaş Zammı

Taşeron işçilerin tediye ikramiye ödemeleri, enflasyon oranında zam konusu, maaşlara çeşitli oranlarda yapılan zam tutarları ve diğer konulara dair son gelişmeler.

MAAŞLARA ENFLASYON ZAMMI VE ZAMANI

Kamu kurumlarında kadroya alınan taşeron işçilerin Ocak ayında maaşlarına yansıyan zam miktarı toplu sözleşme gereği düşük seviyede oldu. Enflasyon farkının oldukça altında kalan bu oran ile bazı işçilerin maaşları asgari ücret seviyesinin de altında kaldı. 

Bu konuda yapılan değerlendirmeler sonucu ise bazı kurumlar kadroya alınan taşeron işçilerin maaşlarına zam yapma kararı aldılar. 

Kadroya alınan bazı taşeron işçilerin maaşlarına yapılan bu zam oranları enflasyon oranında oldu. Bazı belediyelerde işçilerin maaşlarına günlük 21 aylık 635 TL zam kararı aldılar. Çeşitli kurumlara bağlı birimlerden bazıları ise tüm işçilerin maaşlarını eski kadrolu işçilerin maaşlarına eşitledi. 

Maaşlarda yaşanan bu zam oranları, henüz maaşlarında zam yapılmayan diğer işçileri umutlandırsa da her kurum bu konuda gerekli adımlar atmadı. Bu konuda işçi sendiklarının Toplu İş Sözleşmeli talebi çalışmaları bulunuyor. Özellikle Temmuz ayına kadar bu konuda yoğun çalışmaların olması kuvvetle muhtemel. 

TEDİYE ÖDEMELERİ

Kadroya alınan taşeron işçilere ödenen tediye ikramiyeleri belirli bir oranda ödeniyor. Ocak ayında gerçekleştirilen asgari ücret zammıyla yükselen tediye ikramiyeleri 3 bin 164 TL oldu. Toplu olarak ödenmeten 4 taksit halinde ödenen ikramiyeler 4 ayda bir 791 TL tediye ikramiye ödemesi alıyorlar. İlki Ocak Şubat döneminde ödenen ikramiyelerin ikinci taksidi Mayıs Haziran döneminde ödenecek. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir