Ekonomi

Taşeron İşçinin Bayram İkramiyesine Vergi Kesintisi

Kadroya alınan taşeron işçiler Ramazan Bayramı öncesi bayram ikramiyesi almaya hazırlanıyor. Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilere ödenecek ikramiye tutarı ise 75 TL olarak biliniyor. 

Ancak bu ikramiye tutarı mevzuatta brüt olarak belirtildiğinden bu tutardan bazı vergi kesintiler yapılacak. Yani bayram ikramiyesi 75 TL olarak değil kesintiler sonrası 53 TL olarak hesaplarda olacak. 

TAŞERON İŞÇİLERİN İKRAMİYESİNDE VERGİ KESİNTİSİ

Çalışma, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından daha önceki dönemlerde yayımlanan taşeron işçilerin mali, sosyal ve diğer haklarına ilişkin genelde bayram ikramiyesi ile ilgili de bir madde bulunuyor. 

Bakanlık bayram ikramiyesi ile ilgili açıklamasında, ”İşçilere her yıl Ramazan ve Kurban Bayramlarından bir hafta önce 75,00(yetmişbeş)’er TL. bayram harçlığı verilir.” ifadeleri yer alıyor. 

Ancak bu tutar işçilere ödenecek net tutar değil. Mevzuata göre brüt olarak yazılan bu tutardan vergi kesintileri yapılıyor. Vergi kesintilerinin ardından kalan net tutar ise 52 TL ile 53 TL seviyesinde. Çalışma Bakanlığı’nın tüm taşeron işçilere bu ikramiyeyi 31 Mayıs tarihinde yatırması bekleniyor.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir