Ekonomi

Taşeron Şirketlerden Belediye Şirketlerine Geçen İşçilere Ekim’de 286 TL İkramiye

Taşeron şirketlerden belediye şirketlerine geçen işçilere Ekim ayında YHK toplu iş sözleşemesi hükümlerine göre 5 günlük ikramiye verilecek.

SGK Rehberi’nin haberine göre; 4/D’li sürekli işçi kadrosuna geçen işçiler ise 52 günlük ilave tediyelerinin 4. ve son taksitini 13 Aralık’ta alacaklar. İşte detaylar….

HANGİ KESİNTİLER VAR?

İkramiye ödemelerinde aşağıdaki gelir vergisi dilimlerine göre şirket işçiliğine geçen işçilerin büyük bölümü yüzde 20 gelir vergisi dilimine gireceği tahmin ediliyor. İkramiye ödemesinden yüzde 15 sigorta primi ve yüzde 20 gelir vergisi kesintisi yapılıyor. Ayrıca damga vergisi kesintisi de yapılıyor.

İKRAMİYE EKİM AYINDA

Taşeron şirketlerden belediye şirket işçiliğine geçen işçilere ilk 5 günlük ödemesi Nisan ayında yapılan ikramiyenin 2. beş günlük taksiti Ekim ayında ödenecek. 4/D’li işçiler TİS’de yer alan 10 günlük ikramiyelerini bu yılın Ocak ve Temmuz aylarında aldılar.

4/D’Lİ SÜREKLİ İŞÇİLERE İLAVE TEDİYE 13 ARALIK’TA

4/D sürekli işçi kadrosuna geçen işçilerin 52 günlük ilave tediyelerinin son 13 günlük taksiti 13 Aralık 2019 tarihinde ödenecek.

KİM NE KADAR ALACAK?

Brüt ücretlere göre 5 günlük ikramiyeler şöyle olacak;

*Vergi dilimi %20 olarak hesaplanmıştır.(Kazanca göre vergi dilimi tablosu aşağıda gösterilmişti. Alınan maaşa göre değişiklik gösterebilir.)

*İkramiye ödemelerinde ilave ödemeler, alınan maaş ve yardım miktarlarına göre rakamlarda değişiklik olabilir

2019 YILI GELİR VERGİSİ DİLİMLERİ TABLOSU

BELEDİYE ŞİRKET İŞÇİLERİ İŞTEN ÇIKARILIYOR

Yerel seçimlerin öncesi ve sonrasında ise taşerondan belediye şirket işçiliğine geçen işçilerden işten çıkarma haberleri medyada yer alıyor. Şirket işçiliğine geçen işçilerde işten çıkarma ile ilgili büyük bir tedirginlik yaşanırken sosyal medya hesaplarında ve mitinglerde işçiler kendilerinin de kadro hakkından yararlandırılmalarını ve artık işten çıkarılma (herhangi bir sebep gösterilmeksizin) korkusunun yaşanmamasını istiyorlar.

Belediye şirketlerine geçen işçilerin ayrıca ilave tediye ödemesi alma imkanlarıda bulunmuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir