Ekonomi

TCMB Eylül Ayına Ait Hedonik Fiyat Endeksini Açıkladı! Hedonik Fiyat Endeksi Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Eylül ayına ait hedonik fiyat endeksi raporunu açıkladı. 

Merkez Bankası Hedonik Konut Fiyat Endeksi Yükseldi! 

TCMB tarafından duyurulan rakamlara göre 2019 yılı Eylül ayında konut fiyat endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,84 oranında artış gösterdi. Merkez Bankası Hedonik konut fiyat endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 6,32 oranında artarken, reel olarak ise yüzde 2,69 oranında azaldı. 

Konut Fiyat Endeksi 114.61 Seviyesine Yükseldi Açıklanan raporda yer alan verilere göre Türkiye’deki konutların kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini izlemek amacıyla hesaplanan Konut Fiyat Endeksi raporu Eylül ayında bir önceki aya oranla yüzde 0,84 oranında artarak 114,61 seviyesinde gerçekleşti.  2019 yılının Eylül ayına oranla yüzde 6,32 oranında artış gösteren Konut Fiyat Endeksi aynı dönemde reel olarak yüzde 2,69 oranında azaldı. 

Ankara, İstanbul ve İzmir’de konut fiyat endeksi gelişmeleri incelendiğinde 2019 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre İstanbul’da konut fiyatı yüzde 1.15 oranında, Ankara’da yüzde 0.29 oranında ve İzmir’de yüzde 1.72 oranında arttı.  2018 yılının aynı ayına oranla endeks değerleri karşılaştırıldığında İstanbul’da konut fiyatları yüzde 1,12 oranında azalırken, Ankara ve İzmir’de sırasıyla yüzde 5,48 ve 5,76 oranlarında arttı. 

Hedonik Fiyat Endeksi Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, Hedonik Konut Fiyat Endeksi, “kalite etkisinden arındırılmış saf fiyat değişimlerini ölçmek” amacıyla geliştirildi. Hedef ise konutların gözlemlenebilen özelliklerinin zaman içinde kontrol edilebilmesi. Kalite etkisinden arındırılma büyük önem taşıyor; zira konut fiyatlarındaki reel artışın yüzde 50’si “kalite artışından” kaynaklanıyor. Bu kategorinin nominal artış üzerindeki etkisi ise yüzde 25 düzeyinde…

Bir diğer deyişle, hedonik regresyon yöntemi zaman içinde konutların kalitesinde yaşanan artışların nabzını tutuyor ve toplam konut artışı içindeki kalite payını gözetim altında tutuyor. Ocak 2016 dönemi ile birlikte konutların gözlemlenebilen özelliklerinin sabit tutulması ve kalite artışından arındırılmış fiyat değişim etkisini yansıtabilmek amacıyla geliştirilen HKFE bundan böyle, Konut Fiyat Endeksi ile birlikte aylık olarak yayınlanacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir