Ekonomi

TCMB PPK Toplantısı Kararları! Merkez Bankası Faiz İndirimi Kararı Ne Zaman Açıklanacak?

Ekonomi, finans dünyası, para piyasaları ve bankalar Merkez Bankası’nın (TCMB) gün içerisinde gerçekleştireceği Para Politikaları Kurulu toplantısı (PPK) kararlarını bekliyor.

Merkez Bankası Başkanlığı görevinden Murat Çetinkaya’nın alınması ve Cumhurbaşkanlığı kararı ile Murat Uysal’ın bu göreve getirilmesinden sonra yapılan ilk PPK toplantısının sonuçları büyük önem arz ediyor. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz indirimi konusunda yapmış olduğu açıklamaların ve ekonomide yaşanan gelişmeler sonrası faiz indirimi yapılması kuvvetle muhtemel. Ekonomi dünyası faiz indirimi kararının ne oranda olacağını merak ediyor. 

Kamuilanlari.com olarak PPK toplantısı kararlarına dair son değerlendirmeleri ve PPK toplantısı sonuçlarının ne zaman açıklanacağını sizlerle paylaşıyoruz. 

TCMB PPK TOPLANTISI KARARLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Para Politikaları Kurulu toplantısı gün içerisinde gerçekleştirilecek. TCMB Başkanı Murat Uysal başkanlığında toplanacak olan kurul kararları ise saat 14.00’da açıklanacak. Faiz indirimi kararı olması durumunda, bu oranın ne seviyede olacağı ve faiz indirimlerine dair tüm detaylar saat 14.00’de netleşece.

FAİZ İNDİRİMİ KONUSUNDA SON DEĞERLENDİRMELER

PPK toplantısı sonrasında açıklanacak kararlara dair yapılan son gelişmelerde konuya yakın isimler kaç baz puan indirim olacağını ele aldılar. Bu konuda Rabobank Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys değerlendirmesini açıkladı. Ünlü Stratejist açıklamasında Merkez Bankasının en az 200 baz puan indirim yapacağını düşündüğünü açıklarken Capital Economics Gelişmekte Olan Piyasalar Ekonomisti Jason Tuvey de açıklamasında enflasyon üzerinden değerlendirmede bulundu.

Enflasyon oranlarının son bir yılın en düşük seviyesine gerilediğini, ekonomideki ılımlı iyileşmenin faiz indirimini desteklediğini ifade eden Tuvey faizlerde yıl sonuna kadar 800 baz puanlık bir indirim gerçekleşebileceğini ifade etti.

Türkiye’den yapılan değerlendirmede ise Tacirler Yatırım Araştırma Müdiresi Özlem Bayraktar Gökşen PPK toplantısı ve TCMB’nin kararına ilişkin açıklamasında; PPK toplantısından 250 baz puan indirim beklendiğini, yıl sonu için ise 600 baz puan indirim olabileceğini açıkladı. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir