Ekonomi

Temmuz 2019 Zamları Sonrası Dul ve Emekli Maaşları Ne Kadar Oldu?

TÜİK tarafından Haziran ayı enflasyon verileri açıklandı. Bu verilerin yılın ilk beş ayının verilerine eklenmesi ile maaş zammına dair tüm detaylar kesinlik kazanmış oldu. 

Memur ve emekli vatandaşlar ile bilrlikte hak sahibi dul ve yetimlerin de maaşlarında artış yaşandı. Peki dul ve emekli maaşlarında yaşanan son durum ne oldu? İşte tüm detaylar,

DUL VE YETİMLER İÇİN EMEKLİ MAAŞLARI

Türkiye İstatistik Kurumu 2019 Haziran ayı enflasyon oranını yüzde 0.03 olarak açıkladı. Bu rakamla birlikte ilk 6 ayın enflasyon oranı yüzde 5.01 oldu. Toplu sözleşme gereği ise yüzde 4’ün üzerinde olan fark maaşlara zam olarak yansıtılacak.

Bu veriler ışığında memur maaşlarına yapılacak zam miktarı yüzde 6.01 olurken emekli vatandaşlar için bu oran yüzde 5. Malulen emekli olan vatandaşlar ile hak sahibi dul ve yetimlerin aldığı maaşlarda yüzde 5 zamlanacak. 

Zamlar Sonrası Durum

Yüzde 5 oranında ki zammın ardından maaşlarda oluşacan son durum şu şekilde oldu. 

2008 öncesi emeklilik hakkı kazanmış vatandaşların maaşı 1904 TL iken zam sonrası bu rakam 2.000 TL oldu. 2008 sonrası emekli olan vatandaşların maaşları zamlar ile birlikte 1181 TL oldu. Esnaf Bağkurlarının maaşları ise en düşük 1688 TL oldu. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir