Ekonomi

Temmuz Ayında Zam Yapılan Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu?

Devlet evde yakınının bakımını yapan vatandaşlara çeşitli koşullara haiz olmak şartıyla her ay maaş ödüyor. Çok sayıda vatandaşın faydalandığı bu uygulama, devletin sağladığı yardımlar arasında en çok ilgi görenlerden bir tanesi. 

Vatandaşların oldukça yoğun ilgi gösterdiği evde bakım maaşı için Temmuz ayında artırıldı. Memur maaşlarına gelen zam sonrası yükseklen ödeme tutarına dair son durumu sizlerle paylaşıyoruz.

EVDE BAKIM MAAŞINA ZAM

Evde Bakım Maaşı alan vatandaşlar 2019 yılının ilk yarısında 1305 TL ödeme alıyorlardı. Memur ve emekli maaşlarının artmasıyla bu maaş tutarına da yaklaşık 78 TL’lik zam yapıldı. Bu zam sonrasında evde bakım maaşı 1383 TL olarak güncellendi. 

Başvuru Şartları Neler?

Evde Bakım Maaşı alan vatandaşlarda aranan ilk koşul; bakımı yapılacak kişinin fiziksel durumu. Mevzuata göre evde bakım parası alabilmek için engellinin en az yüzde 50 oranında engeli olduğunun sağlık kurulu raporu ile tespit edilmesi gerekiyor. Bu durumun raporda ağır engelli olarak belirtilmesi diğer bir şart. Sağlık şartının yanında ayrıca maaş alacak kişilerin bakımı yapılacak kişi ile kan bağının olması gerekiyor. Diğer bir şart ise gelir şartı. Bu şarta göre evde bakım maaşı almak için belirli bir gelir seviyesinin altında olmak gerekiyor. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir