Ekonomi

Temmuz’da Memurlara Verilecek Enflasyon Zammı Asgari Ücrete Yansıyacak Mı?

Kamu kurumlarında görev yapan memurlar ile emekli vatandaşlar Temmuz ayında maaşlara yapılacak zam oranını bekliyorlar. 

Ocak ayında yapılan enflasyon zammının ardından 2019 yılında ikinci zammı alacak memur ve emekliler için zam oranının netleşmesine iki ayın enflasyon verisi kaldı. Peki Mayıs ve Haziran aylarının enflasyon verilerinin açıklanmasıyla belli olacak enflasyon oranı zammı; ”Enflasyon oranında zam asgari ücretli vatandaşların maaşlarına da yansıyacak mı?” İşte yanıtı;

ENFLASYON ORANI ZAMMI ASGARİ ÜCRETE YANSIYACAK MI?

Memur ve emekli maaşlarına yapılacak olan enflasyon oranında zam Toplu Sözleşme kapsamında veriliyor. Bu toplu sözleşme ise kamu kurumlarında çalışan kamu personellerini ile emeklileri kapsıyor. Bunun dışında kalan personeller ile özel sektörde çalışan vatandaşlar için bu hükümler geçerli değil. 

Bu kapsamda Temmuz ayında oluşacak enflasyon oranıyla yapılacak olan zam asgari ücrete yansımayamacak. Zira asgari ücret zammı ayrı olarak belirleniyor. Her yılın Aralık Ocak ayında işçi, işveren ve hükümet yetkilileri tarafından gerçekleştirilen görüşmeler sonrası belirlenen asgari ücret zammı bir yıllık olarak açıklanıyor. Bu kararın ardından asgari ücret maaşlarına yıl boyunca ek zam yapılmıyor. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir