Ekonomi

TÜİK İşsizlik Oranlarına CHP’den Eleştiri: Rakamlar Makyajlı

Türkiye İstatistik Kurumu gün içerisinde yayımladığı bir basın açıklaması ile işsizlik rakamlarına dair son bilgileri kamuoyu ile paylaştı. 

Bu çerçevede işsizlik oranlarının arttığını bildiren kurum Temmuz 2019 tarihi itibariyle işsiz vatandaş sayısını 4 milyon 596 bin olarak duyurdu. Kurum tarafından yapılan açıklamada ayrıca istiham oranlarının azaldığına dikkat çekildi.

CHP’DEN TÜİK’E İŞSİZLİK RAKAMI ELEŞTİRİSİ

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan işsizlik rakamlarına ilişkin Cumhuriyet Halk Partisi’nden eleştiri geldi. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak konuya dair yapmış olduğu konuşmasında, TÜİK işsizlik oranlarının makyajlı olduğunu ifade etti. TÜİK’in krizin etkilerini gizlemeye yönelik açıklamalarda bulunduğunu ifade eden Faik Öztrak şu ifadelere yer verdi.

“TÜİK’e göre çalışma çağındaki nüfusun iş gücüne katılımı geçen yılın altında seyretmeye devam ediyor. İş gücüne katılım oranı geçen yılın aynı dönemi kadar olsaydı, işsiz sayısı 4 milyon 726 bin, işsizlik oranı ise yüzde 14,2 olacaktı. Diğer taraftan istihdamdaki kayıplar 9 aydır sürüyor. İstihdamın alt kırılımlarına bakıldığında ise istihdam kayıplarının tarım sektöründe 18 aydır, sanayi sektöründe 8 aydır, inşaat sektöründe ise 16 aydır devam ettiği anlaşılıyor. Dahası, yine önceki krizlerde yaşanmamış bir durum bu krizde yaşandı. Krize daha dirençli olan hizmet sektöründe istihdam, yıllık olarak, ilk kez azaldı. Son bir yılda, hizmet sektöründe 50 bin yurttaşımız işini kaybederken, aynı dönemde inşaat sektöründe 465 bin, tarımda 130 bin, sanayide 103 bin yurttaşımız işlerinden oldu.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir