Ekonomi

Tüketici Lehine Emsal Karar: Bankadan Kredi Çekenlere Müjde!

Kahramanmaraş’ta, Onikişubat İlçe Tüketici Hakem Heyetinin verdiği dosya masrafı faizinin iadesi kararına banka tarafından yapılan itirazı reddeden Kahramanmaraş 5. Asliye Hukuk Mahkemesi, 855 lira 44 kuruş faizin müşteriye ödenmesine hükmetti.

BANKADAN KREDİ ÇEKTİ MASRAF ÜSTÜNE MASRAF ÇIKTI!

Merkez Onikişubat ilçesinde ev almak için 2009 yılında bir bankadan 72  ay vadeyle 38 bin 500 lira kredi çeken R.K, bir süre sonra bankanın dosya  masrafını tüketici hakem heyetine başvurarak aldı. Daha sonra bankanın kredi evrakını avukatı Serkan Özgül ile inceleyen  R.K, bankanın dosya masrafı üzerinden de geri ödeyeceği parayı faizlendirdiğini  tespit etti. Bunun üzerine R.K, avukatı aracılığıyla dosya masrafı faizinin iade  edilmesi için Onikişubat İlçe Tüketici Hakem Heyetine müracaat etti.

Şikayeti değerlendiren heyet, alınan faiz miktarının mağdur vatandaşa  iade edilmesine karar verdi. Banka, Kahramanmaraş 5. Asliye Hukuk Mahkemesine  başvurarak, hakem heyetinin aldığı karara itiraz etti. İtirazı değerlendiren mahkeme, heyetin aldığı kararı onaylayarak, faiz  miktarının mağdura ödenmesine hükmetti.

TÜKETİCİ YÜZDE YÜZ HAKLI!

Avukat Serkan Özgül, müvekkilinin  kullandığı krediyle ilgili bankanın yasal olmayan dosya masrafına bile faiz  uyguladığını söyledi.

Bankanın müvekkili üzerinden haksız kazanç elde ettiğini belirten  Özgül, “Müvekkilim 38 bin 500 lira ev kredisi almıştı. Bu kredi banka tarafından  en başta verilirken faizlendirilmiş. Bu faizlendirmeyle, müvekkilimden aldığı  dosya masrafı da faizlendirilmiş. Araştırmalarımız neticesinde burada bankanın  dosya masrafını da faizlendirmesinin haksız olduğu kanaatine vardık. Bundan  dolayı hakem heyetine gerekli olan başvuruları yaptık.” diye konuştu.

BANKA DURUMA İTİRAZ ETTİ

Özgül, hakem heyetinin başvurularını incelediğini ve tüketici lehine  karar vererek dosya masrafına uygulanan 855 lira 44 kuruşluk faiz miktarının  iadesi kararı aldığını kaydetti.

Karar sonrasında bankanın Kahramanmaraş 5. Asliye Hukuk Mahkemesine  itirazda bulunduğunu ancak sonucun değişmediğini aktaran Özgül, şöyle devam etti:

“Banka gerekli yasal koşullar çerçevesinde itiraz etti. Dosyayı  inceleyen yerel mahkeme tüketici lehine karar verdi. Hukuk Muhakemeleri Kanunu   anlamında kesin karar olduğu için herhangi bir bankanın ileride itiraz etme hakkı  da şu aşamada yok. Tüketicimiz şu anda yüzde yüz haklı konuma geldi. Bankanın  haksız olarak aldığı tahsilatı geri almış olduk. Tüketicilerin almış oldukları  kredilerden dolayı kendilerinden bu şekilde faizlendirilen bir tutar varsa, bunu  10 yıl içerisinde geri alma hakları var. Avukatlara gidebilecekleri gibi bizzat  tüketici hakem heyetine de başvuru yaparak ücretin iadesini talep edebilir.”

EMSAL KARARDA AMAÇ: BANKALARIN HAKSIZ KAZANÇ SAĞLAMASINI ENGELLEMEK

Özgül, bu tür kararların emsal niteliği taşıdığını vurgulayarak,  “Mahkemeler de bundan sonra bu şekilde emsal nitelikli kararlar verecektir.  Tamamıyla bankaların haksız kazanç sağlamasını engellemek için böyle bir yola  girilmiştir.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir