Ekonomi

Türk İş Başkanı Atalay: 25 Yıllık İşçinin Kıdem Tazminatı 86 Bin TL, TOKİ’nin En Ucuz Evi 116 Bin TL

1 Mayıs kutlamaları kapsamında bazı etkinliklere katılan Türk İş Başkanı Ergün Atalay çalışma hayatının gündem konularını ele aldı. 

Merak edilen konular hakkında önemli açıklamalarda bulunan Ergün Atalay kıdem tazminatı konusunda hem çarpıcı ifadeler kullandı hemde hükümete bu konuda ciddi uyarılarda bulundu.

TÜRK İŞ BAŞKANI ATALAY’DAN KIDEM TAZMİNATI AÇIKLAMASI

Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay yapmış olduğu konuşmasında işçilerin aldıkları maaş üzerinden kıdem tazminatı hesaplaması yaptı. Bu kapsamda uzun yıllar çalışan bir işçinin alacağı kıdem tazminatının TOKİ’nin en ucuz konutunu almaya yetmediğini ifade eden Ergün şu verileri paylaştı. 

”Kamuoyuna sesleniyorum. 3 bin TL brüt alan kardeşimiz 250 TL yemek parası, 250 TL yol parası veriyor. Bu kardeşimiz 25 sene çalışabilirse alabileceği kıdem 86 bin TL. TOKİ’nin alt gelir durumu ile ilgili en düşük olan 50 metrekarelik konutu 116 bin TL. Buradan sesleniyorum; kıdem ile ilgili olumsuz çalışma yapmayın. Kıdemle ilgili geriye giderek bir çalışma yapmayın. Yapamazsınız, yapmazsınız, yaptırmayız.”

BAZI İŞVERENLER DOYMAK BİLMİYOR

Ergün Atalay konuşmasında kıdem tazminatının işçinin kızının çeyiz parası, oğlunun düğün parası olduğunu ifade etti. Kıdem tazminatının işçinin görmesini duymasını sağladığını belirten Türk İş Başkanı Ergün Atalay bazı işverenleri eleştirdi. 

Hükümetide bizi görmezden gelmeyin diye uyaran Türk İş Başkanı Atalay şu sözleri paylaştı.

”Bazı art düşünceli işverenler doymak bilmiyor. İyi niyetli olanlara sesimiz yok. Allah onlara daha çok versin. Kötü olanlar 30 günü aşağı çekmeyi gözlüyorlar. Biz milletvekili olmak istemiyoruz, fabrikamız olsun, uçağımız olsun istemiyoruz. Biz yaşamak istiyoruz. Bu alandan sesleniyorum, bizi görmemezlikten gelmeyin, küçümsemeyin, yok saymayın. Allah şahidim bedelini ağrı ödersiniz”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir