Ekonomi

Türk İş Başkanı Ergün Atalay: Kıdem Tazminatı İşçinin Son Kalesidir

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türk Metal Sendikasının 55. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen Temsilciler Toplantısı’na katıldı. Burada gündemde ilişkin açıklamalarda bulunan Türk İş Sendikası Başkanı Ergün Atalay, temel görevlerinin, temsil ettikleri işçilerin sorunlarına çözüm üretmek ve taleplerini dile getirmek olduğunu vurguladı. 

KIDEM TAZMİNATI AÇIKLAMASI

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay konuşmasının başında işçilerden alınan vergiler ve kesintiler konusuna değindi. İşçilerin omuzlarında ağır vergi yükü olduğunu ifade eden Türk İş Başkanı Ergün Atalay, kıdem tazminatı konusuna da değindi. 

Son dönemlerde gündemde olan kıdem tazminatı sisteminin değişmesine ilişkin açıklamalarda bulunan Ergün Atalay çok net ifadeler kullandı. Mevcut sistemden memnun olduklarını dile getiren Ergün Atalay konuşmasında kıdem tazminatının işçinin son kalesi olduğunu söyledi.

“Ülkemizde fonların akibetini hepimiz biliyoruz. Kıdem tazminatının bu şeklinden memnunuz. Alamayanlarla ilgili bir düzenleme yapın, katkı sağlayalım. Nokta kadar geriye giderseniz buna müsaade etmeyiz. Kıdem tazminatı işçinin son kalesidir. Nokta kadar geriye gidiş olursa, ona mani olamazsak, onu muhafaza edemezsek bu koltuklarda oturmanın hiçbir anlamı yok.”

TAŞERON İŞÇİYE ZAM KONUSU

Taşeron işçi maaşlarına yapılacak oranı hakkında da açıklamalar yapan Ergün Atalay bu konuda, Kamuda sürekli işçi kadrosuna alınan taşeron işçilerin altışar aylık dönemler için yüzde 4 olan ücret zammının en az yüzde 20’ye yükseltilmesi gerektiğini belirtti.  Ergün Atalay ayrıca başta Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) olmak üzere taşeron düzenlemesinin dışında kalan işçilerin de bir an evvel kadroya alınması çağrısında bulundu.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir