Ekonomi

Türk İş’ten Taşeron İşçi Maaşlarına Zam ve Kit’lere Kadro Tepkisi

Türk İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay, Samsun’da bazı basın mensuplarının sorularına yanıt verdi. Bu kapsamda çalışma hayatında yer alan işçilerin durumlarına yönelik açıklamalarda bulunan Ergün Atalay, taşeron işçi maaşlarına yapılan yüzde 4 oranında ki zam konusunu gündeme getirdi.

Ergün Atalay konuşmasında ayrıca kadro alamayan taşeron işçilere dair de değerlendirmede bulundu. 

ENFLASYON YÜZDE 20, ZAM YÜZDE 4

Hatırlanacağı üzere taşeron işçi maaşlarına toplu sözleşme gereği Ocak ayında yüzde 4 oranında bir zam yapılmıştı. Bu zam oranı bazı işçilerin maaşlarının asgari ücretin altında kalmasına bile neden olmuş bu sorun Çalışma Bakanlığı’nın kararı ile giderilmişti. 

Asgari ücrete yüzde 26, memur ve emeklilere enflasyon farkı ve toplu sözleşme oranında zam yapıldığı o dönemde, taşeron işçi zammı kurumların inisiyatifine bırakılmıştı. 

Türk İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay da Samsun’da yapmış olduğu açıklamalarında zam konusuna değindi. Enflasyonun 20 olduğunu hatırlatan Ergün Atalay zam oranının yüzde 4 olduğunu söyledi. Kadro alamayan işçilerin seçimlere etkisini de değerlendiren Türk İş Başkanı şu ifadeleri kullandı. 

“AK Parti seçimlerde bu işçilerden oy alabilmiş midir, istifade etmiş midir, zannetmiyorum. Çünkü kadroya giremeyenler, girenlerin önüne geçti… Ayrıca enflasyonun yüzde 20 olduğu bir yerde bu işçilere yüzde 4 zam verildi”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir