Ekonomi

Türkiye Asgari Ücret Sıralamasında Avrupa’nın Gerisinde Kaldı! Ülke Ülke Maaş Sıralaması

Türkiye’de çalışma hayatında yer alan vatandaşlar için en çok konuşulan konuların başında asgari ücret geliyor. Türkiye’de yaklaşık 7 milyon vatandaş asgari ücretle çalışıyor. Bu vatandaşların en büyük hayali ise asgari ücretin Avrupa standartlarına yakın olması. 

Peki Avrupa ülkelerinde asgari ücret durumu nasıl? Kamuilanlari.com olarak bu konuda oluşan sıralamayı sizlerle paylaşıyoruz. 

AVRUPA’DA TÜRKİYE’DE ASGARİ ÜCRET

Ekonomide son bir yıldır yaşanan gelişmeler asgari ücretli vatandaşların alım gücünü oldukça azalttı. Enflasyon oranlarının yüzde 15 seviyesinde olması ve gelen zam haberleri asgari ücretlileri kara kara düşündürüyor. 

Bu kapsamda bizlerde Avrupa ile Türkiye arasında ki kıyaslamayı sizlerle paylaşıyoruz. 

2019 yılında Asgari Ücret net 2 bin 20 TL olarak vatandaşın eline geçiyor. Bunun dışında asgari ücrette vergi ve diğer kesintilerde bulunuyor. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda asgari ücret 422 Euro seviyelerine denk geliyor. 

422 Euro Asgari ücret ile Türkiye 27 Avrupa ülkesinde 23. sırada yer alıyor. Ancak burada Norveç, İzlanda, İsviçre, İtalya gibi ülkelerde asgari ücret olmadığı için bu ülke sıralamasında bu ülkeler bulunmuyor. 

İlk sırada Lüksemburg bulunuyor. Bu ülkede asgari ücret 2017 Euro, İrlanda’da 1656 Euro, Hollanda’da 1626 Euro, Belçika’da 1584 Euro, 

Türkiye ise sıralamada 422 Euro ile 23. sıradayız. Türkiye’nin altında sadece Bulgaristan, Arnavutluk ve Sırbistan bulunuyor. Letonya, Romanya, Çekya, Estonya, Yunanistan, Macaristan gibi ülkelerde asgari ücret konusunda Türkiye’nin üzerindeler. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir