Ekonomi

Türkiye’de 7 Milyondan Fazla Kişi Açlık Sınırının Altında Maaş Alıyor

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonunun (TÜRK-İŞ) yayımlamış olduğu bir basın açıklaması ile 2019 Ağustos ayı açlık sınırı rakamlarını açıkladı. Araştırmaya dair detaylı bilgi paylaşımı yapan Türk İş Konfederasyonu açlık sınırının 2 bin 59 TL olduğunu açıkladı. 

Bu rakam 4 kişilik bir ailenin temek ihtiyaçlarını karşılaması için gerekli minumum tutar olarak belirlendi. Türk İş tarafından açıklanan araştırma sonuçlarına dair diğer detaylar.

TÜRK İŞ AÇLIK SINIRI RAKAMLARINI AÇIKLADI

2019 yılı Ağustos ayı açlık sınırı açıklamasında Türk İş Sendikası: ört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2 bin 58,72 TL olduğunu duyurdu. Yoksulluk rakamları için yapılan değerlendirmede ise vatandaşların giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için gerekli tutar 6 bin 705 TL olarak duyuruldu. 

Sendikanın yapmış olduğu araştırma sonuçlarında ayrıca evli olmayan ve çocuğu bulunmayan bir kişinin ‘yaşama maliyeti’ aylık 2 bin 540,97 TL olarak hesaplandı.

Gıda harcamalarına dair yapılan araştırma sonuçlarında Ocak ayından Ağustos ayına kadar uzanan süreçte mutfak masrafı 246 TL arttı. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir