Ekonomi

Türkiye’de ki Gerçek İşsiz Sayısı 94 Ülkenin Nüfusundan Fazla

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Aralık ayı işsizlik rakamlarını açıkladı. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre 2018 yılı Aralık ayında işsizlik rakamları 2017 yılına göre 1 milyondan fazla arttı.

Açıklanan verilerin ışığında Türkiye’deki resmi işsiz vatandaş sayısı 4 milyon 302 bin kişi oldu. Aynı dönemde işsizlik oranı 3.1 puan yükselerek yüzde 13.5 oldu. İşsizlik oranı Aralık 2018’de bir önceki aya göre 1.2 puan arttı.

CHP’DEN GERÇEK İŞSİZLİK ELEŞTİRİSİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan işsizlik rakamlarının ardından konuya dair Cumhuriyet Halk Partisi’nden çok dikkat çeken bir eleştiri geldi. CHP Tekirdağ Milletvekili ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak tarafından yapılan açıklamalarda gerçek işsiz sayısının açıklanan rakamın çok üzerinde olduğu iddia edildi. 

İşsiz sayısındaki ve işsizlik oranındaki artışlar, 2009 krizinden bu yana görülmeyen seviyelere ulaştı diyen CHP Milletvekili Faik Öztrak resmi işsizlik rakamlarının iş bulmaktan ümidini kestiği için ya da diğer nedenlere iş gücü piyasasından kopanların da hesaba katıldığında çok arttığını söyledi.

Bu kapsamda bir hesaplama yapan Faik Öztrak “geniş tanımlı işsiz sayısı”nın da önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyona yakın artış göstererek 6,6 milyon kişiye ulaştığını savundu. 

Türkiye’de İşsiz Sayısı 94 Ülkenin Nüfusundan Fazla

CHP Tekirdağ Milletvekili ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak konuşmasında çok dikkat çeken bir açıklamada bulunarak şu sözleri kamuoyu ile paylaştı. 

“Geniş tanımlı işsizlik oranı ise aynı dönemde 2,7 puanlık artışla yüzde 19,3’e gelmiştir. Dahası, bu sayının üzerine eksik ve yetersiz istihdam edilenler ile mevsimlik istihdam edilenler eklendiğinde Türkiye’deki gerçek işsiz sayısı 8 milyona dayanmaktadır. Türkiye’deki gerçek işsiz sayısı dünyadaki 94 ülkenin nüfusundan fazladır.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir