Ekonomi

Türkiye’nin Emeklilik Karnesi : Dünyada Sondan Üçüncüyüz

Bilindiği üzere milyonlarca çalışan emekli olmayı dört gözle bekliyor. Fakat emekli olmak için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. Emekli olunca da bu kez maaşların düşüklüğü ile birlikte hayatın pahalılığından şikayet ediliyor. Türkiye’de şu sıralar en çok sorulan sorular; Kaç yaşında emekli olabilirim? EYT yasası çıkacak mı? Emeklilik maaşı nasıl yükseltilir? Erken yaşta nasıl emekli olunur? En düşük emekli maaşı ne kadar? Emekli 2020 maaş zammı ne kadar? Türkiye gündemi bu sorularla meşgulken az önce Türkiye’nin Avustralya’da yapılan araştırmada dünyada “en iyi emeklilik” sırasında sondan üçüncü olduğu açıklandı. İşte o rapor ve raporun Türkiye notu…

Dünyanın farklı ekonomik ve kültürel altyapısına sahip ülkelerindeki emeklilik ve sosyal yardım sistemlerini karşılaştıran araştırmada 37 ülkenin emeklilik sistemi; yeterlilik, sürdürülebilirlik, dürüstlük ve doğruluk gibi kriterler bakımından mercek altına alındı. Ayrıntılı incelemelerden sonra her ülkenin endeks puanı ortaya çıkarılarak 37 ülkenin sıralaması yapıldı.

Avustralya’da Melbourne Mercer’in her sene hazırladığı Küresel Emeklilik Endeksi’ne bu sene Türkiye de eklendi. Mercer’in yaptığı araştırmaya Monash Üniversitesi ve Viktorya Eyaleti de destek verdi.

İSMİNİ NETHERLAND OLARAK DEĞİŞTİREN HOLLANDA ZİRVEDE

Euronews’in haberine göre, Zirvede 81 puanla Hollanda yer alırken Danimarka (80,3) az farkla ikinci sırada kendine yer buldu. Bu ülkeleri Avustralya (75,3), Finlandiya (73,6) ve İsveç (72,3) takip etti. Listenin sonunda ise 39,4 puan ile Tayland yer aldı.

TÜRKİYE SONDAN ÜÇÜNCÜ

Sondan ikinci sırada 39,5 puan ile Arjantin bulunurken Türkiye ise 42,2 puan ile sondan üçüncü oldu. Türkiye’nin hemen üstünde Filipinler (43,7) ve Meksika (45,3) yer aldı. 37 ülkenin ortalaması ise 59,3 oldu.

RAPOR NOTU: TÜRKİYE’DE EMEKLİ MAAŞLARI ARTTIRILMALI

Ülkeler puanlarına göre A, B+, B, C+, C, D ve E gibi gruplara ayrıldı. E kategorisinde kimse bulunmazken Türkiye en alttaki D sınıfında kendine yer buldu. D kategorisinin anlamı ise, ’emeklilik sisteminde bazı tercih edilebilir özellikler bulunmasına rağmen ciddi zayıflıklar yer alması. İyileştirmeler yapılmadan sistemin etkinliği ve sürdürülebilirliği şüpheli.’

Raporda Türkiye için yapılan değerlendirmede endeksin nasıl arttırılabileceği yönünde tavsiyeler yer alırken bunların en başında “En yoksul bireylere verilen en düşük emeklilik maaşının arttırılması”ifadesi yer buluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir