Ekonomi

TYP Personellerine Kadro Konusu Yine Gündeme Gelmedi

Bilindiği üzere Türkiye İş Kurumu üzerinden Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında çok sayıda personel alım ilanı yayımlanıyor. 

Türkiye geneli farklı şehirlerde bulunan kamu kurumlarınca yapılan bu alımlara ise binlerce aday başvuruda bulunuyor. Öyle ki alımlarda 500, 1000 kişilik kadrolara 10 bin kişinin üzerinde başvuru yapılıyor, sonuçlar kura ile belirleniyor. 

TYP kapsamında yapılan bu alımlarda çalışan personeller ise uzun süreli iş yani kadro istiyorlar. 

TYP ÇALIŞANLARI KADRO TALEP EDİYORLAR

Toplum Yararına Program kapsamında yayımlanan personel alım ilanlarına başvuru yapan ve kura sonucuna göre başarılı olan adaylar kurumlarda belirli süreli olarak çalışıyorlar. 6 veya 9 aylık süreler için yapılan alımlarda sürenin sona ermesiyle bu işçiler işsiz kalıyor. 

Yılın sadece belirli bir bölümünü çalışarak geçiren TYP personelleri ayrıca her sene kuraya giriyorlar. 

Hal böyle olunca TYP personelleri hükümetten kadro talebinde bulunuyorlardı. Özellikle yerel seçim öncesi bu konuda düzenleme yapılmasını isteyen TYP personelleri tam süreli iş istediklerini dile getiriyorlardı. Yılın sadece belirli bi bölümünde çalıştıklarını ve bu durumun ekonomik açıdan kendilerini yıprattığını ifade eden TYP personellerinin bu talepleri ise gündeme gelmedi. 

Yerel seçimler öncesi hükümet TYP personellerinin kadroya alınması ile ilgili bir çalışma yapmadı. TYP personelleri ise çalışmalarına seçimden sonraki süreçlerde de devam ederek kadro taleplerini yineleyecekler. 

Kamuilanlari.com – ÖZEL Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir