Ekonomi

VGM’den Geliri Olmayan Muhtaç Vatandaşlara Aylık 817 TL Yardım Parası

Devletin çeşitli kurumları tarafından sağlanan yardım ve destek ödemelerini siz okuyucularımıza zaman zaman hatırlatıyoruz. 

Bu haberimizde de siz okuyucularımıza Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan ve muhtaç vatandaşlara ödenen yardımın detaylarını paylaşıyoruz. 

Vatandaşlar tarafından çok bilinmeyen ve Muhtaç Aylığı adı altında ödenen bu yardım ödemesinin detayları şu şekilde

DEVLETTEN MUHTAÇ VATANDAŞLARA AYLIK 817 TL YARDIM

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) tarafından ödenen muhtaç aylığı ” Vakıflar Yönetmeliği” hükümleri gereğince ödeniyor. Bu ödeme her vatandaşa yapılmıyor. Mevzuata göre aylık olarak sağlanan bu ödemeyi alabilmek için çeşitli şartların sağlanması gerekiyor. 

Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden yayımladığı bir duyuru ile Muhtaç Aylığı’na ilişkin tüm detayları vatandaşlarla paylaştı. 

MUHTAÇ AYLIĞI ALMA KOŞULLARI

Her ay düzenli olarak Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce ödenen muhtaç aylığını almak için aşağıda yer alan başvuru koşullarının sağlanması gerekiyor. Bu koşullar VGM tarafından duyuruldu. 

Muhtaç Aylığı Kimlere, Ne Kadar Bağlanır?

Annesi ya da babası olmayan muhtaç çocuklar ile % 40 ve üzeri engelli olan muhtaçlara aşağıdaki şartların tamamını sağlamaları halinde muhtaç aylığı bağlanır.

Muhtaç Aylığı 2019 yılı için 817,67 TL olarak ödenir. 

Sağlanması Gereken Şartlar

* Muhtaç Aylığı alacak vatandaşların sosyal güvencesinin olmaması gerekiyor.

* Bunun yanında başvuruda bulunacak vatandaşların herhangi bir gelir ve aylığının olmaması diğer bir şart.

* Ayrıca başvuruda bulunan kişinin mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınmamış olması isteniyor. 

*  Son koşulda yer alan madde ise şu şekilde; Gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı mevcut olmaması veya olup da bunlardan elde edeceği aylık ortalama gelirinin bu yönetmelikle belirlenen muhtaç aylığı miktarını geçmemesi.

BAŞVURULAR NASIL YAPILIR?

Başvuru şartlarını sağlayan vatandaşlar başvurularını başvuru evrakları ile birlikte yapacaklar. Muhtaç aylığı başvuru formu, Engelliler için özrünü belirten sağlık kurulu raporu ile birlikte yapılacak başvurular ikamet ettiği ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğüne şahsen veya posta yoluyla yapılabilir. 

Başvuru formu için Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir