Ekonomi

Yaşlı Vatandaşların Devlet Kurumlarından Alabileceği Yardımlar

Kamu İlanları olarak devlet tarafından farklı durumlarda olan vatandaşlara sağlanan devlet desteklerini sizlerle belirli aralıklarla paylaşıyoruz. 

Bu haberimizde de siz okuyucularımıza devlet tarafından yaşlı vatandaşlara sağlanan devlet yardımlarını derledik. 

YAŞLI VATANDAŞLARA SAĞLANAN DEVLET DESTEKLERİ

Devlet kendisine bağlı kurumları aracılığıyla yaşlı vatandaşlara bazı maddi olanaklar sunuyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu, Aileve Çalışma Bakanlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları gibi kurumlar tarafından sağlanan bu desteklerin bazılarında hiçbir koşul bulunmuyor. Bazı devlet destekleri için ise sağlanması gereken şartlar bulunuyor. 

Tüm bu destekleri ve sağlanması gereken tüm koşulları aşağıda madde madde paylaştık. 

Yaşlı Vatandaşlara 65 Yaş Maaşı

Türkiye çok sayıda vatandaş tarafından alınan 65 yaş maaşı maddi durumu iyi olmayan, 65 yaş ve üzerindeki yaşlı vatandaşlara ödeniyor. Bu maaşı almak için bazı koşullar bulunuyor. Öncelikle bu maaş için; kişinin kendisinin ve eşinin geliri baz alınıyor ve aylık gelirin 609 TL’nin altında olması durumda ödeniyor. Bu koşulları sağlayan vatandaşlara 601 TL destek sağlanıyor. 

Yaşlılara Yönelik Evde Bakım Parası

 Bakıma muhtaç olduğu tespit edilen yaşlıların ailelerinden ayrılmaması ve vatandaşların hayat kalitesinin yükseltilmesi için devlet yaşlı vatandaşlara bakan yakınlarına evde bakım parası ödüyor. Bir hayli ilgi gören bu destek aylık 1305 TL olarak ödeniyor. Başvuru koşullarının bulunduğu şart için evde bakım aylığı için yüzde 50 ve üzerinde engelli raporu gerekiyor. Maaş yaşlıya değil, bakana veriliyor. Hane içinde kişi başı gelirin bin 219 liranın altında olması gerekiyor.

Evde Sağlık Hizmeti 

Devletin yaşlı ve bakıma muhtaç vatandaşlara sağladığı önemli hizmetlerden bir tanesi de evde sağlık hizmeti. Engelli ya da çok yaşlı olduğu için bakıma muhtaç kişilere sağlanan bu destek için ücret talep edilmiyor. 

Şehir İçi Ücretsiz Ulaşım Hizmeti

Hiçbir koşul bulunmayan yaşlı vatandaşlara sağlanan desteklerden birisi de ücretsiz şehir için ulaşım hizmeti. BU hizmetle 65 yaş ve üzeri olanlar şehir içi toplu taşımalardan ücretsiz yararlanıyor.

Ücretsiz Bakım (Huzurevi) Desteği

Devlet, bakıma muhtaç olan, kimsesi olmayan veya ailesi ile çocuklarının bakmadığı ‘yoksul’ yaşlıların huzurevi ve bakım evlerinde ücretsiz bakılmasını sağlıyor.

Kamuilanlari.com
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir