Ekonomi

Yaşlılara 2 Bin 132 TL Destek Veriliyor ! Yararlanma Şartları Kolaylaştı

Türkiye’de yaşlılar için çeşitli destekler sağlanıyor. Devlet tarafından sağlanan destekler arasında 65 yaş aylığı ve evde bakım parası da yer alıyor. Ocak ayında verilen desteklerin tutarları artarken yararlanmak için aranan gelir şartı da yükseldi.

65 yaş aylığı olarak şartları sağlayanlara 672,81 lira ödeniyor. Bu ödemede kişinin kendisinin ve eşinin gelirine bakılıyor. İkisinin toplam gelirleri bin 402 liranın altındaysa maaş bağlanıyor. Devlet, yaşlıların evden ayrılmaması için de evde bakım desteği sağlıyor.

AYLIK 2 BİN 132 TL

Konu ile ilgili olarak aylık ödeme bin 460 lira olacak. Evde bakım desteği için de yüzde 50 ve üzerinde engelli raporu olması gerekiyor. Eğer rapor varsa maaş yaşlıya değil ona bakan kişiye bağlanıyor. Şartlar sağlandığı takdirde yaşlıların hanesine hem 65 yaş aylığı hem evde bakım parası girebiliyor. Böylece aylık 2 bin 132 lira gelir imkanı oluyor.

Engelli ya da çok yaşlı olduğu için bakıma muhtaç kişilere. evde sağlık hizmeti verilmesi ile birlikte bunun için bir bedel istenmiyor. Herkese bu hizmet sağlanabiliyor. Ayrıca 65 yaş üzeri olan vatandaşlar şehir içi toplu taşımalarda ücret ödemiyor. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir