Ekonomi

Yeni Vergi Kapıda ! Vatandaşlardan Yol Vergisi Alınacak

AK Parti tarafından yerel yönetim taslağının hazırlıkları devam ediyor. Bu taslak kapsamında belediyelerin gelirlerinin artması için “Yol ve Trafik Payı” adı altında aracı olanlara yeni bir vergi getirilmesi bekleniyor.

TOPLANAN VERGİLER NE OLACAK?

Bu bağlamda vatandaşlardan Motorlu Taşıtlar Vergisinin yüzde 10’u kadar Yol ve Trafik Payı alınacak. Vatandaşlardan alınan bu pay havuzda toplanacak ve nüfus ve yüzölçümlerine göre belediyelere aktarılacak.

Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın aktardıklarına göre taslakta çevre vergisinin de artırılmasının hedeflendiği eski büyükşehir ve il belediye başkanlarına yeşil pasaport verilmesi, belediyelerin ücretsiz toplutaşıma uygulamasını mesai saatlerine göre düzenlemesi, büyükşehir belediyesi genel sekreteri ve yardımcılarının atanmasına yeni kriterler getirilmesi bekleniyor.

ÜCRETSİZ ULAŞIM İÇİN SAAT DÜZENLEMESİ

Ayrıca AK Parti tarafından çalışılan bu tasarıya göre 65 yaş üzeri vatandaşların toplu ulaşımdan ücretsiz yararlanmasına mesai sati düzenleme getirilecek. Buna göre mesai saati başlangıç ve bitişiyle sınırlı olmak üzere saat düzenlemesi yapılabilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir