Ekonomi

Yetim Maaşı Alan Kızlar Dikkat! Çeyiz Yardımı Olarak 24 Maaş Toplu Ödeniyor

Ölen kişilerin yakınlarına verilen dul ve yetim aylığına ölüm aylığı da denilmektedir. Bu aylığı alanlar için ölen kişinin erkek veya kadın olma şartı aranmaz. Ancak dul ve yetim aylığı alabilmek için vefat eden kişinin belirli bir süre sigortalı olarak çalışması gerekmektedir. Yetim aylığını hali hazırda alan ve evlenen yetim kızlarına devlet tarafından çeyiz yardımı yapılıyor. İşte çeyiz yardımı hakkında merak edilenler..

Kimler yararlanıyor, yaş sınırı var mı?

Babalarından yetim maaşı alan kız çocukları evlendikleri takdirde bu yardımdan yararlanabiliyor. Burada kadının yaşına bakılmıyor. Evlenmesi ve evlendiği sırada maaşın ödeniyor olması yeterli oluyor.

Ne kadar ödeniyor?

Bu paranın miktarı yetim kızın aldığı maaş ile belirleniyor. Çeyiz yardımı 24 maaşın toplamından oluşuyor.

Her evlenen alabiliyor mu?

Bu yardımdan faydalanmak için evlenmek ve evlendiği sırada maaş almaya devam ediyor olmak yeterli oluyor ancak müracaat etmek gerekiyor.

Başvuru için belli bir süre var mı?

Evet. Başvuru için 5 yıllık bir hak düşürücü süre bulunuyor. Bu süre içinde başvurmayan kız çocuğunun hakkı yanıyor. O yüzden süreyi geçirmemek gerekiyor.

Hem çeyiz parası hem maaş alınır mı?

Hayır. Evlenince yetim kız çocuğunun maaşı kesiliyor. Bunun yerine 2 yıllık maaş peşin olarak veriliyor. Dolayısıyla eşinden boşanmadan ya da eşinin ölümü olmadan maaş alamıyor.

İkinci evlilik yapanlara da veriliyor mu?

Hayır verilmiyor. Çeyiz parası almak için yetim kızın bir kez hakkı bulunuyor. İkinci evlilik yapsa da yeniden 24 maaş ödenmiyor. Böyle bir imkan sunulmuyor.

Diğer hak sahiplerinin maaşı etkileniyor mu?

Evet etkileniyor. Örneğin 2 yetim kız kardeş maaş alıyorsa, evlenen yetim kızın 24 aylık süresi bittiğinde, diğer kardeşin maaş oranı artıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir