Ekonomi

Yılbaşında Asgari Ücret ile Birlikte İğneden İpliğe Zam Yağmuru

Sözcü Gazetesi’nde yeni yıl ile birlitkte çok sayıda alanda yeni zamların gelebileceği ele alındı. Bu kapsamda 1 Ocak tarihi itibariyle başta trafik cezaları olmak üzere vergi ve harçlara zamların gelebileceği değerlendirmesi yapıldı. 

Yeni yılın girmesi birlikte eniden Değerleme Oranı (YDO) kapsamında zamlanacak olan vergiler, harçlar ve trafik cezaları ile çok sayıda kalemde fiyat artışları olacak. Söz konusu zam detaylarına ilişkin değerlendirmeler sizlerle. 

YILBAŞINDA İĞNEDEN İPLİĞE ZAM

Yeni yıl ile birlikte gelecek zam oranları için belirleyici olarak YDO oranı, Kasım ayının başında belli olacak. YDO zam oranlarına ilişkin yapılan değerlendirmelerde; Ekim ayı verileri önemli. Ekim ayında Yİ-ÜFE oranı yüzde 0.5 olursa, otomatik zamlar yüzde 22.6’ya, yüzde 1 olursa yüzde 22.67’ye yükseliyor.

Burada önemli olan nokta ise YEP paketinde yer alan enflasyon hedefi. Eğer yüzde 12’lik enflasyon hedefi yakalanırsa YDO Yİ-ÜFE’ye ayarlı olduğu için yüzde 22.55’ten daha aşağıda olmayacak. Hükümet eğer isterse bu oranı yarıya kadar yani yüzde 11.28’e kadar düşürebilecek.

Zamlar Hangi Boyutta Olacak

,

Tablo Sözcü’den Alınmıştır

Yeni yıl itibariyle gelecek zamlar sonrasında ise yurtdışından telefon getirme ücreti 1500 TL yerine 1838 TL olacak. Pasaport harcı ise 812 TL’den 995 TL’ye, Ehliyet harcı ise 613 TL’den 751 TL’ye ulaşacak. Motorlu Taşıtlar Vergisi 861 liradan bin 55 liraya yükselecek.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir