Ekonomi

Yılda 2 Bin TL Olarak Ödenen Bayram İkramiyelerine Zam Konusu Meclis Gündeminde

Emekli ikramiyelerine zam yapılması konusunu yeniden gündeme geldi. Geçtiğimiz günlerde Türkiye Emekliler Derneği tarafından dile getirilen yüzde 26 oranında zam yapılması talebinin ardından konuya ilişkin bir gelişmede Meclis’te yaşandı. 

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin emekli vatandaşlara yılda 2 bin TL olarak ödenen ikramiyelerin artırılması konusunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi. 

EMEKLİ İKRAMİYELERİ KONUSU MECLİS GÜNDEMİNDE

Emekli vatandaşlara verilen bayram ikramiyeleri 2018 yılında uygulama girmişti. Ramazan ve Kurban Bayramı için 1000’er TL olarak toplam 2 bin TL ödenen ikramiyeler 2019 yılında Mayıs ayı sonunda hesaplara yatırılacak. 

Emekli ikramiyeleri hesaplara yatırılmadan önce ise CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin bu konuda ek bir çalışma olup olmayacağını Çalışma Bakanı Selçuk’a yöneltti. 

Özellikle emekli ikramiyelerinde herhangi bir ücret artışı planlanıp planmadığını soran Müzeyyen Şevkin soru önergesinde ikramiye kapsamının genişletilmesi ile alakalı olarakta sorular sordu. 

Soru Önergesinde Yer Alan Sorular

* 2018 yılında hayata geçirilen emeklilere bayram ikramiyesi uygulaması aylık tutar üzerinden belirlenecek midir?

* Bayram ikramiyelerinin yıllar itibariyle arttırılıp arttırılmayacağına ilişkin herhangi bir planlama mevcut mudur?

* Yıllık 2 bin lira bayram ikramiyesi alan toplam emekli sayısı kaçtır?

* Bayram ikramiyesi alamayan toplam emekli sayısı kaçtır?

* Bayram ikramiyeleri ödemeleri esnasında; banka, kredi veya icra borcu olan emeklilerden herhangi bir kesinti yapılacak mıdır?

* Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) dışındaki özel sandıklara prim ödeyerek emekli olan vatandaşlara neden bayram ikramiyesi ödenmemektedir?

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir