Ekonomi

Yıllık İzin Kullanmayan Bir Çalışan İşten Çıkarsa Ne Kadar Ücret Ödenir?

Özel sektör veya kamu kurumlarında çalışan personellere sağlanan en önemli haklardan bir tanesi de yıllık izin hakkı. 

Yıllık izin hakkı sabit olup tüm çalışanlara sağlanır. Çalışanların yıllık izin hakları ayrıca devlet tarafından yasalarla koruma altındadır. 

Ancak çalışma hayatında yer alan personeller çeşitli nedenlerden dolayı yıllık izin kullanamıyorlar. Bu durumda olan binlerce çalışan için konuyu haberimizde ele aldık. 

YILLIK İZİN KULLANMAYANLARA YAPILAN ÖDEMELER

Sigortalı olarak çalışmaya başlayan bir vatandaş çalıştığı iş yerinde bir yılını doldurduğunda yıllık izin hakkına sahip olur. 

Yıllık izin hakkı bir sene için 14 gündür. Ancak çalışılan süre arttıkça yıllar içinde bu izin süresi artmakta. Ancak bu konuda bazı mağduriyetler de yaşanmakta. Çalışanlar işyerinde ki pozisyonları, kendilerine ait durumlar veya farklı nedenlerden dolayı yıllık izin kullanamıyorlar. Bu durumda olan vatandaşlara ise ödeme yapılıyor. Bu ödeme detaylarını bir soru cevap ile sizlere aktarıyoruz. 

Soru: Firmamızda 3 yıldır çalışan bir işçimiz işten ayrıldı. Arkadaşımız 3 yıldır izin kullanmadı. İşten ayrılan işçiye geriye dönük kaç yıla kadar izin ücreti ödenebilir? İzin parası ödeyecek miyiz?

Cevap: İş Kanunu’na göre, iş sözleşmesinin herhangi bir nedenle sona ermesi halinde işçinin hak kazanıp da kullanmadığı yıllık izin sürelerine ait ücreti, sözleşmenin sona erdiği tarihteki ücreti üzerinden kendisine veya hak sahiplerine ödenir. İşçiye çalıştığı dönem içinde kullanmadığı izinlerin toplamı kadar yani 3 sene çalışmış ise ve hiç izin kullanmamış ise 42 günlük ücreti tutarında izin parası ödenmesi gerekir.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir