Ekonomi

Yoksulluk Nafakası Nedir? Kimler Alabilir?

Yoksulluk Nafakası Medeni Kanunu’nun 175 inci maddesinde “Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan malî gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir” denilmek suretiyle kusuru ağır olan eşin yoksulluk nafakası alamayacağı ve yoksulluk nafakasının, nafakayı ödeyecek kişinin mali gücü oranında belirleneceği belirtilmiştir. Yoksulluk nafakası şartları nelerdir? Yoksulluk nafakası ne zaman başlar? Detaylar haberimizde…

YOKSULLUK NAFAKASI ŞARTLARI NELERDİR?

Boşanmış eşlerden birine verilen yoksulluk nafakasının verilmesi de belli şartlara bağlanmıştır. İlk kez yoksulluk nafakası istemek kaydıyla boşanma davası kesinleştikten 1 yıl sonraya kadar istenebilir.

YOKSULLUK NAFAKASI İÇİN AĞIR KUSUR ŞARTI VAR!

Boşanma davasında mahkeme nafaka isteyen eş kusursuz veya az kusurlu veya eşit kusurlu bulmalıdır. Boşanma davasında mahkeme yoksulluk nafakası isteyen kişi ağır kusurlu bulunmamalıdır.

YOKSULLUK NAFAKASI İSTEYEN YOKSULLUĞA DÜŞMÜŞ OLMALI

Boşanma davası kesinleştikten sonra yoksulluğa düşecek olan eş yoksulluk nafakası isteyebilir. Gıda, giyinme, barınma, sağlık, ulaşım, kültür gibi harcamalarını karşılayamayan eş, boşandığı eşten yoksulluk nafakası talep edebilir. Ev hanımları, işten çıkarılanlar ya da bir geliri olmayanlar yoksulluk nafakası hakkından faydalanabilir.

Kötü alışkanlıklardan yoksulluğa düşmemiş olmalıdır

Yoksulluk nafakası isteyen eşi, yoksulluğa işçi, kumar ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıkları yüzünden düşmüşse yoksulluk nafakası talep edemez.

Yoksulluk nafakası talep edilmelidir

Mahkeme normal nafakanın dışında ayrıca bir nafaka kararı vermez. Yani, hâkim, istenmediği taktirde kişiye yoksulluk nafakası vermez. Boşanma davası görülürken kişi, yoksulluk nafakasını talep etmelidir. Yoksulluk nafakası, dava kesinleştikten sonra ayrı bir dava açılarak da talep edilebilir. Anlaşmalı boşanmalarda yoksulluk nafakası talep edilmez.

YOKSULLUK NAFAKASI İLE İLGİLİ EN ÇOK MERAK EDİLENLER

Yoksulluk nafakası ne zaman başlar?

Yoksulluk nafakası boşanma kararının kesinleşmesi sonrası verilir. Yoksulluk nafakasının başlangıcı, boşanma kararının kesinleşmesinden sonra verilmeye başlanır.

Yoksulluk nafakası ne zaman kesilir?

Yoksulluk nafakası zaman sınırlaması olmaksızın verilir. Ancak, nafaka alacaklısının evlenmesi, taraflardan birinin ölümü durumunda kesilir. Yoksulluğun ortadan kalkması, nafaka alacaklısının evlenme olmadan fiilen evliymiş gibi başka birisi ile birlikte yaşama ve haysiyetsiz hayat sürme durumunda da yoksulluk nafakası mahkeme kararı ile kaldırılabilir.

Asgari ücretli kadın yoksulluk nafakası alabilir mi?

Yargıtay Genel Kurulu, ‘’yoksulluk nafakası’yla ilgili emsal karara imza attı. Yargıtay, ‘asgari ücretin biraz üzerinde maaş alan’ kadının eşinin açtığı nafakasının kaldırılmasına yönelik davada, ‘’Davalının eline geçen toplam gelir miktarı, onu yoksulluktan kurtaracak mahiyette değildir’’ denilerek kadın lehine yerel mahkemenin kararını bozdu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir