Ekonomi

Yurtdışında 5 Euro’ya Satılan Bir Ürün Satın Alındığında 57 TL Ödenecek

Yurtdışında satılan ürünler için vergi muafiyetinin kalkmasının ardından 1 Euro’luk alışveriş dahi yapılsa vergi ödemesi yapılacak.

VERGİ MUAFİYETİ TAMAMEN KALDIRILDI

Geçtiğimiz yıllarda ilk olarak 75 Euro sınırı bulunan yurtdışı alışverişleri için bu rakam daha sonra 30 Euro’ya indirildi. Ancak bu karar da 2016 yılında değiştirildi ve vergi muafiyeti sınırı 22 Euro’ya düşürüldü. 

2016 yılındna itibaren 22 Euro sınırı ile uygulanan vergi muafiyeti, ekonomide dalgalı seyrin yaşandığı şu dönemde tamamen kaldırıldı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan açıklamanın ardından 15 gün sonra vergi muafiyeti kaldırılmasıyla ÖTV, KDV ve Vergiler ile oluşan tabloyu sizlerle paylaşıyoruz. 

5 EURO’LUK ÜRÜN İÇİN 57 TL ÖDENECEK

Vergi muafiyeti kararının kaldırılmasıyla yurt dışı internet siteleri ve diğer platformlardan yapılacak alışverişler için oluşan durum şu şekilde. Yurtdışından 5 Euro’luk bir ürün almak istediğinizde TL karşılığı ortalama 34 TL; yüzde 20 Gümrük Vergisi, KDV yüzde 18 ve ÖTV için yüzde Yüzde 20 oranında vergi ödenecek. Bu vergilerle 5 Euro’luk yani 34 TL olan bir ürün 57,7 TL’ye sahip olacaksınız. 

Bu vergi oranları ayrıca bazı ülkeler için değişiyor. Buna göre Avrupa Birliği’nden gelen ürünler için %18, diğer ülkelerden gelen ürünler için %20 oranında uygulanacak.

Bu Vergi oranlarında dikkat çeken bir diğer nokta ise; 22 Euro değerinde bir ürün alındığında (TL karşılığı ortalama 149 TL) tüm bu vergilerle birlikte ödenecek tutar 254 TL olacak. Yani 149 TL’lik ürün için 105 TL vergi ödenecek. 

Ödeme Tablosu Şu Şekilde


(Tablo Haberturk.com Alınmıştır)

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir