01 Mayıs 2019 Çarşamba 10:10
1 Mayıs'ta Çalışan İşçiye Ne Kadar Ekstra Ücret Ödenir?

Bilindiği üzere 1 Mayıs tüm dünya genelinde işçi bayramı olarak kutlanır. Dünyanın yanı sıra Türkiye'de de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü olarak kutlanır ve bugün işçiler resmi izinlidir.

Ancak bazı meslek grupları ve bazı işyerleri mesailerine resmi tatilllerde de devam ediyorlar. Peki işçiler 1 Mayıs'ta çalışmaları halinde ne kadar ekstra ücret alırlar? Ekstra ücret hesaplaması nasıl yapılır? Tüm detayları ile şöyle;

1 MAYIS'TA ÇALIŞAN İŞÇİLERE NE KADAR ÜCRET VERİLİR?

Resmi tatil ve ulusal bayram günlerinde işyerlerinin kapatıması, 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatil Günleri Hakkında Kanun'a zorunlu. Ancak resmi tatil günlerinde iş yerinin açık olmasına dair bir yaptırım kararı bulunmuyor. Bu durumlar ise 4857 sayılı İş Kanunu'nun 44. maddesine göre belirleniyor.


Yani; ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya bireysel iş sözleşmesi ile kararlaştırılıyor. Bu durumda herhangi bir hüküm yok ise tatil günlerinde çalıştırılmak istenilen işçiden onay alınmalı. İşveren, 1 Mayıs veya diğer resmi tatillerde işçiyi zorla çalıştıramaz. Çalışmaya zorlanan işçi, iş sözleşmesini haklı nedenle feshedebilir ve bu durumda kıdem tazminatına hak kazanır.

Peki İşçi Çalışırsa Ne Kadar Ücret Alır?

Ulusal bayram ve resmi tatil günlerinde çalışan işçilere her gün için tam bir yevmiye ödemesi yapılır. Çalışmayan işçilere ise o aylık maaşı tam ve kesintisiz olarak ödenir. Günlük ücreti 80 lira olan bu işçiye, 1 Mayıs'taki çalışması karşılığı 80 lira ilave ücret ödenir.

Kamuilanlari.com

Son Güncelleme: 01.05.2019 10:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.