Ekonomi

Ekonomide Durumlar Kötü: Meriç Köyatası, Dolarda Yeni Seviyeyi Verdi! “Gerçekleşirse Yandık!” Çok Kısa Süre İçerisinde Dolar…

Küresel bir sorun haline dönüşmüş olan enflasyonun hızla artışı iç piyasaları tedirgin etmeye devam ederken, Amerikan Merkez Bankası FED’in aldığı kararlar da dolara değer kazandırmayı sürdürüyor. Enflasyonunu tetikleyici gerekçesiyle Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faiz artırımına gitmemesi ise, pek çok ekonomiste göre, TL’nin dolar karşısında erimesine neden oluyor.

Dolara ilişkin analizleri ve öngörüleri ile vatandaşların yakından takip ettiği isimler arasındaki yerini alan ekonomist Meriç Köyatası, doların önümüzdeki günlerde seyredeceği seviyeleri açıklamış bulunuyor. Bunun yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın da politikalarını değerlendiren Meriç Köyatası, doların çok yakın bir zamanda 22 TL’ye yükseleceğini düşünüyor.

Meriç Köyatası, “Çok Yakında Dolar 21-22 TL”

Dolara ilişkin tahminlerinin tutarlılığı ile popüler olan ekonomi insanlarından biri olarak tanınan Meriç Köyatası, piyasalarda bir işlem haftasının daha sonuna gelirken, dolara ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın politikalarının dolar üzerindeki etkilerini gözler önüne seren açıklamalar gerçekleştiren Meriç Köyatası, doların geleceği yeni seviyeyi açıkladı. Ünlü ekonomist Meriç Köyatası’nın dolar ile ilgili açıklamalarında; “Merkez Bankası, dolar satışlarına devam ediyor. Satılan dövizlerin tümü yurt dışına çıkıyor. Yaz aylarına girerken enflasyonla birlikte bir yığın olumsuz faktör de üst üste geldi. Yaz aylarında doların bırakın düşmesini daha da artacağını düşünüyorum. Dolar, şimdilerde bir süre boyunca 18 lira seviyelerinde dinlendirilecek. Daha sonra yine hızlı şekilde 21 – 22 lira seviyelerine doğru çıkmaya başlayacak” ifadeleri yer aldı.

Meriç Köyatası, “Haziranda Para Arzı Çok Hızlı Yükselecek”

Para arzının artacağı haziran aylarına işaret ederek önemli açıklamalarda bulun ekonomi insanı Meriç Köyatası, mart ayından bugüne kadar geçen süre içerisinde para arzının ne kadar yükseldiğini açıkladı. Bu arzın iç ekonomiye yansıyan etkilerini de açıklayan Meriç Köyatası, konuyla ilgili; “Mart ayındaki para arzı, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 81 oranında yükseldi. Bir ay önce bu rakam için yüzde 77 oranlarını konuşuyorduk. Dört puan kadar artış yaşadığını görebiliyoruz. Fakat önümüzdeki aylarda para arzında çok daha büyük yükselişlerin olacağını tahmin ediyorum. Özellikle Haziran’da para arzının çok hızlı şekilde yüksek oranlara çıktığını göreceğiz” açıklamalarında bulundu.

İlgili Makaleler