Gündem

Ekrem İmamoğlu’ndan ulaşım zammı ile ilgili yeni açıklama: Vatandaş tepkisinde haklı!

İstanbul’da ulaşıma yapılan yüzde 35 zam ardından gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Son olarak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu YouTube hesabından kaldırdığı indirimli ulaşım videosu ile gündeme gelmişti. İmamoğlu’dan konuyla son dakika açıklaması geldi. Başkan İmamoğlu “Vatandaş tepki göstermekte haklı ancak maliyetlerin çok altında bir zam yaptık" dedi.

İstanbul’da Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından toplu ulaşım ücretlerine yüzde 35 zam kararı almasının ardından Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tepki çekmişti. Seçimlerden önce YouTube hesabından “indirimli ulaşım” videosu yayınlayan İmamoğlu zam kararından sonra bu videoyu hesabından kaldırdı. İmamoğlu bugün zam hakkında yeni bir açıklama daha yaptı. Pazartesi günü uygulanmaya başlanacak zam kararı hakkında “İnanın maliyetlerin çok altında bir zam yaptık diyebilirim” dedi.

Türkiye’deki bu zam fırtınasına bizim dayanma şansımız yok
Uluslararası CNR Kitap Fuarı’nın açılış programına katılan ve Fuar çıkışında gazetecilerin ulaşım zammıyla ilgili sorusunu yanıtlayan İmamoğlu, “Vatandaşların zamma tepki göstermesi kadar doğal bir şey yok. Bu hakkı. Çünkü, bugün Türkiye’de yaşamanın, yaşam koşullarının, ekonomik zorlukların farkındayız.” İfadelerini kullandı. 3 yıldır İstanbul ulaşımına zam yapılmadığını bildiren İmamoğlu “Otobüslerimiz 3 yıldır zam yapmıyor. Ama Türkiye’deki bu zam fırtınasına bizim dayanma şansımız yok.” dedi. Yeni yakıt zammıyla birlikte 2 kat artışla mücadele ettiklerini vurgulayan İmamoğlu, “ndaşımızın yanında olma konusundaki çabamızdan ötürü de inanın maliyetlerin çok çok altında kalan bir zam yaptık diyebilirim. Yoksa, bugünkü ekonomik koşullarda vatandaşımız haklı.” dedi.

Bazı siyasilere gülümsüyorum
Bazı siyasilerin zam konusunda yaptığı açıklamalara tepki gösteren İmamoğlu, “Trajikomik ifadelerde bulunan bazı siyasilere de gülümsüyorum. Çünkü niye gülümsüyorum? Sanki Ekrem İmamoğlu’nun zam yaptığı bir husus üzerinden, daha önceki zamları ıskalamaları ve bunun üzerinden siyaset yapmalarına üzülüyorum. Biraz da gülümsüyorum açıkçası. Ama halkımız, her yapılan zamma tepki göstermekte haklı.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir