Ekonomi

Elektrik Abonelerini İlgilendiriyor ! Devrim Niteliğinde Değişiklik

Yeşil enerji alanında devrim niteliğinde bir adım atılıyor. Güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriği kullanmak isteyen vatandaşlara özel yeni bir tarife geliyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Yeşil Tarife olarak da bilinen YETA’ya ilişkin bir grup gazeteciye değerlendirmelerde bulundu. Bakan Dönmez açıklamalarında bugün itibarıyla başlayan uygulamanın çevre ve doğa temelli bir sosyal sorumluluk özelliği taşıdığını vurguladı ve şöyle devam etti:

TERCİHLER YENİLENECEK

“Diğer taraftan YETA sektörün sürdürülebilirliğini sağlayacak. Devlet olarak yaptığımız yasal düzenlemeler, teşvikler ve sağlanan avantajlara şimdi de vatandaşlarımızın tercihleriyle ortaya çıkacak sivil teşvik eklenecek. Enerjimizi vatandaşlarımızın tercihleri yenileyecek”

Bakan Dönmez açıklamalarının devamında Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik kurulu gücünü 2020’nin ilk altı ayında yaklaşık yüzde 46 seviyesine yükseldiğini hatırlattı ve şu ifadeleri kullandı:

“Daha fazla yerli, daha fazla yenilenebilir anlayışıyla yatırım ve teşviklerimizi sürdüreceğiz. Kamu, özel sektör ve vatandaş iş birliğiyle yeşil enerjide yeni bir dönemi başlatıyoruz. Başlayacak olan Yeşil Tarife ile yenilenebilir enerjide büyük dönüşüme yeşil ışık yakmış olacağız. Ülkemizin dört bir yanından vatandaşlarımız kendi kullanacakları elektriğin kaynağını belirleme imkânına kavuşacak”

TARİFEYE NASIL GEÇİLECEK?

Vatandaşların nasıl tarifeye geçeceği hakkında da Bakan Dönmez şöyle konuştu:

“azılı olarak ilgili tedarik şirketine başvuruda bulunularak yeşil tarifeye geçilebilecek. Talep tarihinin içinde bulunduğu dönem sonundaki faturayı takip eden ilk fatura döneminde de yeni tarifelerini kullanmaya başlayabilecekler. Bir takvim yılı içerisinde en fazla iki kere yeşil tarife talebinde bulunabilecek”

İlgili Makaleler