Ekonomi

Elektrik ve Doğalgaz Faturaları İçin Vatandaşlara Önemli Uyarı

Elektrik ve doğalgaz fatura borcu olan vatandaşlar için önemli bir uyarı yapıldı. Bu bağlamda 1 Temmuz'dan itibaren faturalarda normalleşmeye gidileceği ve tahsilatların başlayacağı vurgulandı.

Corona virüsü pandemisi kapsamında Mart ayında faturalarda yeni döneme girilmiş ödenmemiş faturaları nedeniyle vatandaşların elektrik, su, doğalgazlarının kesilmemesi kararı alınmıştı. 1 Haziran günü Türkiye yeni normaline döndü. Bu bağlamda faturalar için de normale dönülecek tarih belli oldu.

1 TEMMUZ’DAN İTİBAREN NORMAL

Evlerin faturaları kesilmedi. İşyerleri için ise 1000 liranın altında fatura gelen yerlerin elektrik, su ile doğalgazı kesilmedi. Faturalar 1 Temmuz’dan itibaren normale dönüyor. 1 Temmuz ‘dan sonra fatura okuma ve tahsilat mevzuatı eksiksiz şekilde yapılacak ve faturalarını ödemeyen vatandaşların elektrik ile doğalgazları kapatılacak.

AŞAMA AŞAMA ARTMASI BEKLENİYOR

Tahsilatların düştüğünü ifade eden sektör temsilcileri ise konu hakkında yaptığı açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“1 Haziran’la birlikte başta şehirlerarası seyahat yasağı olmak üzer kısıtların önemli bir bölümü kaldırıldı. Restoranlar, cafeler, lokantalar, berberler yeniden faaliyete geçti. Alış veriş merkezleri açıldı. Sanayi sektöründen de bir miktar ek talep var. Otellerin de elektrik talebinin aşama aşama artması bekleniyor”

İlgili Makaleler