Ekonomi

Elektrik ve doğalgaz faturası hakkında flaş gelişme: 1 Temmuz’da sona eriyor!

Corona virüsü sürecinde vatandaşlara ve işletmelere ekonomik destekler sağlanmıştı. Bu dönemde ekonomik sıkıntı yaşayan konut ve küçük işletmelerin ödemediği doğalgaz ve elektrik faturaları nedeniyle herhangi bir kesinti yapılmamıştı. Ancak son açıklamalar ile birlikte bu uygulamanın 1 Temmuz tarihinde sona ereceği öğrenildi.

Türkiye’de 11 Mart tarihinde tespit edilen corona virüsü nedeniyle ekonomik sıkıntı yaşayan için bir çok destek uygulandı. Kısa çalışma ödeneği, 1000 TL pandemi yardımının yanında konut ve küçük işletmede elektrik ve doğal gaz faturası desteği sağlanmıştı. Bu kapsamda, corona virüsü sürecinde konut aboneleri ile 1000 TL’ye kadar borcu bulunan küçük işletmelerin elektrik ve doğal gazı kesilmedi.

35 günden fazla süreyle ölçülmeyecek

Ancak 1 Haziran’da başlayan normalleşme dönemi ile birlikte bu uygulamanın da sona ereceği öğrenildi. Buna göre; 1 Temmuz tarihinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK),elektrik ve doğal gazda fatura okuma ve tahsilat yönetmelikleri uygulanacak. Kullanımlar, 25 günden az 35 günden fazla süreyle ölçülemeyecek. Belirtilen süreler içerisinde borcunu ödemeyen abonelerin kesintileri yapılabilecek.

Böylelikle corona virüsü sürecinde düşen elektrik ve doğal gaz tahsilat miktarında, hem tahakkuk hem de tahsilat artabilecek.

Salgında yüzde 10’lara geriledi

.
İşletmelerin tekrar açılması ile elektrik talebinin artacağını söyleyen sektör temsilcileri ise konu hakkında, “1 Haziran’la birlikte başta şehirlerarası seyahat yasağı olmak üzer kısıtların önemli bir bölümü kaldırıldı. Restoranlar, cafeler, lokantalar, berberler yeniden faaliyete geçti. Alış veriş merkezleri açıldı. Sanayi sektöründen de bir miktar ek talep var. Otellerin de elektrik talebinin aşama aşama artması bekleniyor” açıklamasını yaptı. Salgın döneminde tahsilatın salgın öncesine göre yüzde 10’lara gerilediğini açıklayan sektör temsilciler, “Türkiye’de, 21 elektrik dağıtım bölgesi var. Her bir bölge kendi hesaplarını yapıyor. Bazı bölgelerde tahsilat daha düşük seyrederken, bazılarında daha yüksek… Tüm bölgelerin tahsilat açığı konsolide edilmediği için toplam tutar vermek çok güç” dedi.

Salgın döneminde 359 milyon tahsil edilemedi

Salgın dönemi sayılan Nisan ayında doğal gazda IGDAŞ dahil olmadan 359 milyon TL tahsil edilemedi. Ocak ve Nisan döneminde ise şirketlerinin konut ve ticarethane abonelerinden tahsil edemeyen tutarın 795 milyon TL olduğu bildirildi.

İlgili Makaleler