EkonomiGündem

Elektrik Ve Doğalgaz Faturası Hesaplamasında Yeni Sisteme Geçiliyor

Elektrik ve doğalgaz faturalarını okumada yeni bir sistemin kullanılması planlanıyor. Bu sistemde, corona virüsün daha da yayılmasını engellemek amacıyla şehiriçi dağıtım şirketlerindeki personellerin aylık düzenli fatura okumaları yerine son 2 yıldaki tüketim değerlerinin ortalaması alınacak. Buna göre de genel bir fatura hesaplanacak.

Corona virüs ile mücadelede alınan tedbirlere bir tane daha ekleniyor ve bu tedbirde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik ve doğalgaz faturalarının okunması hakkında bir yeniliğe gidiyor.

Habertürk’ün yaptığı habere göre, bu yeni sistem, sayaç okuyan personelin sağlığını koruma amaçlı geliştiriliyor ve personelin, abonelerle olan iletişimi tümünden engelleniyor.

TÜKETİM YOKSA FATURA BAŞKA ŞEKİLDE HESAPLANACAK

Bu yüzden, başka ülkelerde de görüğümüz gibi şehiriçi dağıtım şirketlerinin personelleri elektrik ve doğalgaz sayaçlarını gidip aylık olarak okumayacak ve bunun yerine son 2 yıldaki tüketim değerlerinin ortalaması alınacak. Eğer o ay için bir tüketim söz konusu değilse, emsal tüketimler değerlendirilerek hesaplanacak.

Sektör kaynakları, yapılması planlanan sistemi şu şekilde açıkladı:

“Diyelim ki bir abonenin nisan ayı gaz ve elektrik tüketimi nasıl hesaplanacak? Geçmiş, 2 yıllık dönemdeki nisan tüketimlerine bakılacak. Bu veriler çerçevesinde fatura çıkartılacak. Abone de yeni sistemle ilgili olarak bilgilendirilecek. Bu kapsamda düzenlenecek faturalar, elektronik sistem üzerinden aboneye ulaştırılacak.”

İADE İŞLEMİ SÖZ KONUSU OLABİLİR

Corona virüs salgını nedeniyle alınan tedbirler son bulduğunda gerçek tüketimler ölçülmeye başlanıcak. Eğer abonenin gerçek tüketimi, hesaplanan ve faturaya dökülen tutarın altındaysa iade işlemi yapılacak. Durum tersi olursa ek ödeme sağlanacak.

Sektör kaynakları, sistemin değişimine yönelik “Bu kararla birlikte uygulama başlayacak. Hızla uygulamaya geçilecek” şeklinde konuştu.

Enerji yönetimi, gaz ve elektrik dağıtım şirketleriyle görüşmelerini sürdürerek fatura desteğini sağlamak amaçlı hazırlıklarını yapıyor ve Fatura tahsilat oranları titizlikle inceleniyor.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir