Gündem

Elon Musk Büyük Darbe! Twitter Yatırımcıları Musk’a Dava Açtı! İlk Defa Manipülasyon ile Suçlanmıyor!

Twitter’ı satın alma süreci yılan hikayesine dönen Elon Musk’a bir kötü haber de yatırımcılardan geldi. En çok kullanılan sosyal medya platformu Twitter’ın yatırımcıları, 44 milyar dolar karşılığında platformu satın almak isteyen Elon Musk’a ve de Twitter’a dava açtı.

Twitter yatırımcıları, Elon Musk’ın 44 milyar dolar teklif ettiği anlaşmayı çeşitli sebeplerden ötürü askıya aldığını açıklamasının ardından hem Elon Musk’a hem de Twitter’a satın alma sürecinde yaşananlardan ötürü dava açtı.

Elon Musk Tekrar Manipülasyon Yapmak ile Suçlanıyor

İngiltere merkezli yayıncılık devi BBC’nin yaptığı habere göre, yatırımcılar, Elon Musk’ın California şirketler yasasına aykırı faaliyetlerde bulunduğunu ileri sürüyor. SpaceX ve Tesla gibi şirketlerin hem kurucu ortağı hem de CEO’su olan Elon Musk, yalan beyanlar ve piyasa manipülasyonu yaparak Twitter’da kaos yaratıyor. Bu sebeple Elon Musk hakkında görevi kötüye kullanma suçlaması yapılıyor. Yatırımcılar, Elon Musk’ın bilerek ve isteyerek yanıltıcı açıklamalar yaptığını ve böylece finansal fayda sağladığını ileri sürüyor.

Önceki günlerde, Elon Musk Twitter’ı satın alma anlaşmasını askıya aldığını açıklamış, bu kararının sebebi olarak da Twitter yönetiminin kendisine sahte hesaplarla ilgili yanlış bilgi vermesini göstermişti.

Anlaşmayı Ucuza Kapatmak İstiyor

Elon Musk’ın, satın alma anlaşmasını askıya almasının ardından, sosyal medya devinin borsada işlem gören hisselerinde yüzde 27 oranında bir düşüş yaşanmıştı. Elon Musk’ın bu hamlesi, Twitter için daha az para ödeyerek satın alma çabası olarak nitelendirilmişti.

Twitter yatırımcılarına göre, Elon Musk sahte hesap sayılarını biliyor ancak hisse değerlerini düşürmek adına piyasayı manipüle etmeye çalışıyor. Böylece fiyat pazarlığına gidebilecek ve Twitter’ı daha ucuza alma ihtimali doğacak.

İlgili Makaleler